Ścieżka nawigacyjna
Menu
Treść strony
XXV Otwarte Mistrzostwa Gminy Murowana Goślina w Szachach
10 marca 2024 r. w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie odbyły się jubileuszowe XXV Otwarte Mistrzostwa Gminy Murowana Goślina w Szachach. Od kilku lat turniej nasz cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szachistów, nie tylko miejscowych, ale również graczy z innych powiatów i województw. W tym roku do rywalizacji o tytuł Mistrza Murowanej Gośliny przystąpiło w grupie seniorów - 37 zawodników (w tym jedna pani), natomiast w grupie juniorów - 20 młodych szachistów (w tym 5 dziewcząt).
W obu grupach zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim, po siedmiu rundach wyłoniono najlepszych zawodników.
W kategorii seniorów w turnieju otwartym Open A najlepsi okazali się:
- Dawid Niekraś (reprezentujący ASSz „Lipno” Stęszew)
- Michał Mazurkiewicz (Poznań)
- Adrian Kurz (MDK Wągrowiec)
W turnieju juniorów do lat 18 Open B pierwsza trójka to:
- Wiktor Wiśniewski (BKS „Chemik” Bydgoszcz)
- Filip Galu (Trzemeszno)
- Michal Pawliuk (Skoki)
Linki do wyników turnieju:
- XXV Otwarte Mistrzostwa Gminy Murowana Goślina w Szachach Szybkich. - ChessManager
- XXV Otwarte Mistrzostwa Gminy Murowana Goślina w Szachach Szybkich - JUNIORZY. - ChessManager
Najlepszym Gośliniakiem został Jan Czarnecki. Warto wspomnieć o jednym z uczestników turnieju - Michale Mazurkiewiczu, który jest dwukrotnym Mistrzem Świata w szachach podwodnych.
Na zakończenie turnieju Sławomir Heinrychowski - dyrektor Centrum Kultury i Sportu oraz Jarosław Wiśniewski - sędzia zawodów wręczyli dyplomy, statuetki, nagrody pieniężne dla zwycięzców oraz upominki dla najmłodszego i najstarszego szachisty.
Sędzią głównym zawodów był Jarosław Wiśniewski – sędzia szachowy klasy międzynarodowej oraz Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.
Lista dotychczasowych Mistrzów Murowanej Gośliny w kategorii seniorów:
- 1998 r. – Kazimierz Łokaj
- 1999 r. – Grzegorz Żurowski
- 2000 r. – Kazimierz Łokaj
- 2001 r. – Tadeusz Krauze
- 2002 r. – Henryk Abraham
- 2003 r. – Tadeusz Krauze
- 2004 r. – Tadeusz Krauze
- 2005 r. – Mieczysław Czech
- 2006 r. – Maria Cholewa
- 2007 r. – Łukasz Bardeli
- 2008 r. – Piotr Pilarski
- 2009 r. – Tadeusz Krauze
- 2010 r. – Sławomir Zapotoczny
- 2011 r. – Dawid Bajerlein
- 2012 r. – Tadeusz Krauze
- 2013 r. – Marek Maćkowiak
- 2014 r. – Marek Maćkowiak
- 2015 r. – Marek Maćkowiak
- 2016 r. – Adrian Kurz
- 2017 r. – Adrian Kurz
- 2018 r. – Mikołaj Nowak
- 2019 r. – Mikołaj Nowak
- 2020 r. – Krzysztof Raczyński
- 2023 r. – Dawid Niekraś
Do zobaczenia za rok w marcu!
Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier
Dzień Kobiet na wesoło
Tegoroczny Dzień Kobiet w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie uczciliśmy na wesoło. Co prawda z tygodniowym przesunięciem ale za to, tym sposobem, w naszym mieście to święto odbyło się dwa razy! Przed publicznością wystąpiły artystki z kabaretu „Moherowe berety”. Forma kabaretowa sprawdziła się znakomicie. Prezent z okazji Dnia Kobiet w postaci prawdziwego uśmiechu i sporej dawki humoru to strzał w dziesiątkę! Śmiech nie znikał z twarzy, publiczność reagowała żywiołowo, zaczepiana co chwila przez zabawne panie prezentujące śmieszne historie i opowiastki w skeczach i piosenkach. Były życzenia od burmistrza Marcina Bulińskiego dla wszystkich pań. Obecne na wydarzeniu panie zostały obdarowane wiosennymi tulipanami i bardzo dużą dawką humoru, co z pewnością przyniosło im wiele radości i pozwoliło się zdystansować od codzienności.
Zdjęcia: Tomasz Mizgier
Tekst: Bartłomiej Stefański
Certyfikaty Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego
Zakończyła się czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. Przedstawiciele wyróżnionych atrakcji odebrali pamiątkowe certyfikaty z rąk starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego.
W projekcie wzięły udział 52 obiekty, spośród których 47 uzyskało rekomendację.
Zwycięzcami w kategorii „Muzea” jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, „Parki rozrywki/ośrodki edukacji” - DELI Park natura w Trzebawiu, „Rekreacja” - Tarnowskie Termy.
Goślińskie atrakcje turystyczne z Certyfikatami Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego 2024 to:
- Nadrzewna Osada - Historyczny Park Linowy" w Murowanej Goślinie,
- Park Dzieje w Murowanej Goślinie,
- Zagroda Szczęśliwych Zwierząt w Białęgach.
Serdecznie gratulujemy!
Podpisanie listu intencyjnego
Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska uczestniczyła dziś w uroczystym podpisaniu Listu intencyjnego ws. opracowania koncepcji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 187 łączącej Murowaną Goślinę z Obornikami.
W imieniu członków Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka list podpisali Przewodniczący Zarządu ZMPZ– Marian Szkudlarek, Członek Zarządu ZMPZ – Marcin Wojtkowiak, Burmistrz Obornik – Tomasz Szrama. Podczas spotkania, przedstawiciele jednostek samorządu zadeklarowali zaangażowanie w realizację wspólnego przedsięwzięcia.
Jak podkreślano nowa droga to:
poprawa bezpieczeństwa mieszkańców (Przebędowo, Białęgi, Białężyn, Uchorowo, Łukowo i Żerniki),
możliwość szybszego dojazdu na północ Polski,
aktywizacja gospodarcza terenów połączonych nową drogą (łatwiejszy, szybszy transport).
Certyfikat - Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego
Zagroda Szczęśliwych Zwierząt z miejscowości Białęgi znalazła się wśród wyróżnionych w konkursie "Na Wielkanocnym Stole 2024" zorganizowanym przez Instytut Skrzynki.
Zagroda Szczęśliwych Zwierząt otrzymała wyróżnienie w kategorii wielkanocne wypieki za Mazurek Kajmakowy oraz Certyfikat za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego – Na Wielkanocnym Stole 2024” za Mazurek Kajmakowy i Pieczony pasztet z kaczki.
Kapituła konkursowa oceniła niemal 90 słodkich wypieków oraz mięsnych potraw. Wśród ekspertów była dziennikarka kulinarna Katarzyna Bosacka znana z programu "Wiem co jem". W szranki stanęli nie tylko szefowie kuchni wielkopolskich restauracji i lokalni producenci, przetwórcy mięsa, cukiernie i piekarnie, ale także koła gospodyń wiejskich i uczniowie szkół gastronomicznych z regionu.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
"Być jak Ignacy"
Podsumowanie VIII edycji ogólnopolskiego programu „Być jak Ignacy” dla koła naukowego działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie.
W trakcie zajęć skupiono się głównie na zagadnieniach związanych z energią odnawialną. Uczestnicy mieli okazję zgłębić różnorodne aspekty zwiazane ze zrównoważonym rozwojem, poznać technologie wykorzystywane w produkcji energii odnawialnej oraz korzyści wynikające dla środowiska.
Edycja składała się z 8 tematów, które prowadziły uczestników przez stopniowe poszerzanie wiedzy na temat energii odnawialnej. Od podstawowych pojęć i zasad działania, po bardziej zaawansowane technologie i zastosowania. W ramach programu uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia różnorodnych doświadczeń naukowych, co pozwoliło im zrozumieć praktyczne aspekty działania różnych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.
„Być jak Ignacy” to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat energii odnawialnej oraz rozwijania umiejętności praktycznych poprzez doświadczenia naukowe i zabawę.
Pierwszy trening zaliczony!
24 marca odbyliśmy pierwszy trening przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Trening, w formie rajdu, miał swój start i metę na stanicy wędkarskiej w Wojnówku. Podzieleni na grupy pokonaliśmy dwie trasy: 20 i 35 km. Dłuższy dystans przejechała wraz z nami stypendystka sportowa Gminy Murowana Goślina, specjalistka od maratonów rowerowych MTB na dystansie giga, Debora Figiel. Na mecie czekała na nas kiełbaska z ogniska, kawa i herbata.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy na kolejne rajdy treningowe, a także do udziału w rywalizacji głównej o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Co zrobić, aby wraz z nami zliczać przejechane na rowerze kilometry dla Murowanej Gośliny? Wystarczy zainstalować aplikację Aktywne Miasta, wybrać w niej nasze miasto, a następnie mocno zmobilizować siły na aktywność w czerwcu!
Dziękujemy naszym sponsorom i fundatorom nagród, Kołu Wędkarskiemu nr 141 za udostępnienie stanicy, Deborze Figiel za cenne rady i wsparcie na trasie, druhom z OSP Długa Goślina za zabezpieczenie imprezy.
Szczegółowe informacje na temat udziału naszej gminy w projekcie Rowerowa Stolica Polski znajdziecie na stronie gminy: Gmina_Murowana_Goślina – zakładka Rowerowa Stolica Polski.
Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Poetycka i astronomiczna wiosna
W środę 20 marca br. przyszła do nas astronomiczna wiosna i w tym dniu odbyły się Eliminacje Gminne do XXIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”. W sali Centrum Ośrodka Kultury i Sportu, na tle pięknej scenografii autorstwa Bartka Stefańskiego, zachwycali swą wrażliwością młodzi adepci władania słowem. Zadaniem jury było wyłonienie reprezentacji naszej gminy na finał konkursu.
Jury w składzie Agnieszka Kajdaniak, Hanna Prokopiak i Agnieszka Szymańska-Wojtera postanowiło:
- spośród uczniów klas 1-3
- wyróżnić Zofię Włodarczak i Barbarę Woźniak;
- przyznać nominacje Oliwii Sakowicz ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie i Gai Szpot ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie;
- spośród uczniów klas 4-6
- wyróżnić: Michalinę Domagalską, Maję Hödt, Martynę Koralewską i Marylę Kosterkiewicz;
- przyznać nominację Antoninie Grunwald ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie;
- spośród uczniów klas 7-8
- przyznać nominację Michałowi Mleczkowi ze Szkoły Podstawowej w Łopuchowie.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i torbę z upominkami od Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina. Osoby wyróżnione otrzymały nagrody książkowe, a laureaci karty upominkowe. Wszystkim młodym recytatorom i opiekunom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe przygotowanie uczestników. Dziękujemy naszym jurorkom za cenne uwagi i ogrom sympatii dla uczestników konkursu.
Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Kinga Mizgier
Wielki finał
Jesteśmy po niesamowitym finale XXIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”, który odbył się 22 marca w gościnnych progach Centrum Kultury i Sportu. Wysłuchaliśmy recytatorów z gmin: Czerwonak, Mosina, Stęszew, Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Murowanej Goślina.
Staramy się kształtować wrażliwość młodego człowieka, uczyć tego, co najpiękniejsze i wartościowe w życiu. Dzięki poznawaniu nowych, zróżnicowanych tekstów poetyckich wzbogacamy ich wiedzę literacką i słownictwo. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Co nie powinno nas dziwić, w końcu gościliśmy najlepszych adeptów sztuki władania słowem.
Jury w składzie: Agnieszka Kajdaniak, Joanna Szalbierz-Kędzierska i Sławomir Heinrychowski nie mieli łatwego zadania. Dominowały oczywiście teksty naszych klasyków, jak J. Brzechwa, J. Tuwim, A. Fredro, ale pojawiły się również nowe, co nas bardzo cieszy. Zachwycały wszystkie prezentacje, świetnie dobrane teksty, doskonałe interpretacje i mistrzowska technika. I jak tu wybrać finałową trójkę w poszczególnych kategoriach wiekowych?! Najwięcej problemów w ocenie sprawiła grupa najmłodsza, i dlatego zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy :)
Wśród uczniów z klas 1-3 przyznano:
- Koryna Olejniczak (Mosina),
- Sonia Szczepanik (Czerwonak),
- Gaja Szpot (Murowana Goślina).
Wyróżnienie: Amelia Dopierała (Suchy Las), Nadia Louzary (Stęszew), Oliwia Sakowicz (Murowana Goślina).
Wśród uczniów z klas 4-6:
- Natalia Zin (Suchy Las),
- Amelia Jankowska (Czerwonak),
- Antonina Weyna (Czerwonak).
Wśród uczniów z klas 7-8:
- Aleksandra Pawlik (Stęszew),
- Laura Wieczorek (Tarnowo Podgórne),
- Michał Mleczek (Murowana Goślina).
Każdy uczestnik naszego konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i torbę z upominkami ufundowanymi przez Powiat Poznański. Finaliści otrzymali karty podarunkowe oraz upominki od Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina, które wręczyła burmistrz Justyna Radomska.
Poezja pokazuje, opisuje to, co oczywiste, w nieoczywisty sposób. Dzięki niej pobudzamy wyobraźnię i kreatywność.
Serdecznie dziękujemy jury, nauczycielom, instruktorom, a przede wszystkim uczestnikom konkursu za łączącą ich pasję w odkrywaniu nowych obszarów żywego słowa. Serdecznie dziękujemy ośrodkom kultury powiatu poznańskiego za pomoc organizacyjną i przeprowadzenie eliminacji gminnych. Było nam niezmiernie miło wszystkich Was gościć w Murowanej Goślinie, serdecznie zapraszamy za rok!
Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Kinga Mizgier
Koncert Pieśni Pasyjnej
W Niedzielę Palmową w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie odbył się Koncert Pieśni Pasyjnej. Wystąpił Chór Żeński „Canzona” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Koncert składał się z siedmiu pieśni pasyjnych przeplatanych literackim rozważaniem przygotowanym przez Mariolę Woźniak. Przedstawione zostały teksty św. Teresy z Ávili, pochodzące z „Twierdzy wewnętrznej” i „Drogi doskonałości”, które mogły stać się refleksją na temat naszego życia duchowego. Lektura pism św. Teresy ukazuje ją jako doskonałą przewodniczkę na drogach wiodących do Boga. Ks. Sławomir Jessa serdecznie podziękował chórowi oraz prof. Elżbiecie Wtorkowskiej za przygotowanie tak emocjonującego koncertu.
Połączenie artystycznego przeżycia ze światem sacrum to już tradycja w Murowanej Goślinie, dzięki której słuchacze mogą lepiej przeżywać czas Wielkiego Tygodnia.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier
Remont drogi Wojnowo-Wojnówko
Na drodze Wojnowo-Wojnówko rozpoczęło się układanie pierwszej warstwy masy bitumicznej.
Z utrudnienia komunikacyjne przepraszamy.
Wernisaż Wiktora Koźlickiego
5 kwietnia 2024 r. w Galerii Na Wzgórzu przy ul. Mściszewskiej 10 w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie odbył się wernisaż prac malarskich Wiktora Koźlickiego zatytułowany: „Ciała i Duch”. Wiktor Koźlicki jest młodym malarzem, studiuje historię sztuki. Jest to jego pierwsza indywidualna wystawa w instytucji kultury. Dotychczas pokazywał swoje prace na wystawach organizowanych w domu.
Opieką kuratorską wystawę objęła Maja Rochowiak, studentka historii sztuki oraz uczestniczka zajęć artystycznych pracowni sztuki w CKiS w Murowanej Goślinie. W zaproszeniu na wystawę napisała: Czy widzimy siebie? Czy oprócz swojego ciała możemy zobaczyć swojego ducha? Obrazy Wiktora stawiają pytania odnośnie nas samych, tego jak siebie postrzegamy oraz jakie postawy przyjmujemy. W swoich pracach Wiktor sięga do tradycji malarstwa przełomu XIX i XX wieku oraz języka wizualnego nurtów takich, jak secesja, symbolizm czy ekspresjonizm. Ważnym dla jego twórczości są również powiązania między sztuką a psychologią. Jak twierdzi sam artysta, w płótnach każdy z nas może zobaczyć swoje odbicie. Zapraszamy zatem na wystawę, na której zobaczysz obrazy, a w nich być może samego siebie!
Wiktor Koźlicki z kolei o swoich obrazach pisze tak: Powierzchnia obrazu jest jak szyba, przez którą patrzymy. Za dnia światło bez problemu przenika przez nią, aby trafić do naszych oczu. Jednak gdy za oknem jest noc, a my stoimy w oświetlonym wnętrzu i spróbujemy spojrzeć przez szybę, ukazuje ona nie tylko to, co za oknem, ale również nasze odbicie. Sami musimy rozpoznać, czy to, co widzimy, jest naszym odbiciem, czy też sytuacją poza nami, z którą jesteśmy konfrontowani.
Pomysł wystawy zrodził się z rozmów o sztuce na zajęciach naszej pracowni. Oddanie przestrzeni galerii młodym, pełnym entuzjazmu artystom, zaowocowało pierwszą tak profesjonalnie przygotowaną wystawą opartą na współpracy kuratorskiej z artystą i instytucją. Młodzi twórcy świetnie poradzili sobie z tak trudnym zadaniem, jakim jest organizacja wystawy. W wydarzeniu wzięło udział bardzo wiele osób, a efekt przerósł oczekiwania organizatorów.
Zapraszamy do zobaczenia wystawy do 26.04.2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 w Galerii Na Wzgórzu w Centrum Kultury i Sportu przy ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie.
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański
Koncert Krzysztofa Daukszewicza
Jak wyglądał wieczór z Krzysztofem Daukszewiczem, który odbył się 13 kwietnia br. w auli SP nr 1 w Murowanej Goślinie? Artysta, nie dość, że wywołał salwy śmiechu humorystycznymi ciekawostkami ze świata polityki i życia codziennego, to prowadząc monologi wciągał widzów do wspólnego śpiewania nietuzinkowych piosenek. Satyryk, felietonista, kompozytor, poeta, gitarzysta i piosenkarz, człowiek wielu talentów, ale przede wszystkim baczny obserwator naszego życia politycznego i społecznego. To co wyróżnia satyryka to aktualizowany na bieżąco program w zależności od panującej sytuacji politycznej w naszym kraju. Nie mogło zabraknąć fragmentów popisowego monologu Krzysztofa Daukszewicza, czyli listy do pana Hrabiego, w którym udając podstarzałego szlachcica opisuje, jak się żyje w dzisiejszej Polsce. Ogromna dawka humoru i pozytywnej energii.
Na zakończenie burmistrz Justyna Radomska podziękowała artyście za wspaniały występ, a publiczność żegnała artystę brawami na stojąco. Po koncercie można było kupić książkę pana Krzysztofa, zdobyć autograf, porozmawiać lub zrobić zdjęcie z Mistrzem riposty. To był niezapomniany wieczór z nietuzinkowym artystą!
Tekst: Agnieszka Szymańska- Wojtera
Po prostu tańczymy
Energia, pasja i nieposkromiona radość z tańca! Tak można w jednym zdaniu podsumować XVII Pokazy Taneczne z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, które odbyły się 18 kwietnia br. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie.
Niesamowita energia dzieci i młodzież, które potrafiły przez taniec wyrazić siebie, a do tego zarazić pozytywną energią widzów. Było głośno, kolorowo i spontanicznie. Mogliśmy podziwiać układy tańca nowoczesnego, towarzyskiego, disco, baletu, jazzu, hip- hop, breakdance, dance hall, małe etiudy taneczne oraz elementy akrobatyki. Wspaniałe zespoły i duety!
W tegorocznych pokazach udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z Białężyna, Łopuchowa i Murowanej Gośliny oraz uczestnicy Warsztów Terapii Zajęciowej w Murowanej Goślinie, Szkoły Tańca Sardes Arte Lidii Zwolińskiej i Studia Wysiłku Artystycznego EFFORT Klaudii Koralewskiej.
Na zakończenie wszystkie szkoły otrzymały z rąk dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie Sławomira Heinrychowskiego pamiątkowe puchary, instruktorzy pamiątkowe dyplomy i kwiaty, a każdy zespół torbę z łakociami.
W pokazach wzięło udział 275 tancerzy.
Opiekunom, rodzicom, instruktorom, publiczności gratulujemy i dziękujemy za udział. Dzięki Wam było barwnie, spontanicznie i żywiołowo. Taniec jest odzwierciedleniem świadomości naszego ciała, ukrytym językiem duszy. Wielcy tancerze nie są świetni ze wzglądu na swoją technikę, są wielcy dzięki swojej pasji. Dziękujemy wszystkim tancerzom za tą pasję. Dzięki Wam, mogliśmy się śmiać, wzruszać i podziwiać wasz talent.
Do zobaczenia za rok!
Tekst: Agnieszka Szymańska- Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Kinga Mizgier
Złote Gody goślińskich par
Każda rocznica to powód do radości, ale Złote Gody to wyjątkowy jubileusz, tak jak wyjątkowi są ludzie, którzy razem przeżyli pół wieku.
Gospodarzem uroczystości, która odbyła się 18 kwietnia była Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska, która dostojnym jubilatom wręczyła Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako wyraz szacunku i uznania dla trwałości ich małżeństw. Ceremonię poprowadził Piotr Hildebrandt, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Murowanej Goślinie.
Burmistrz podkreśliła, że każda rocznica ślubu to święto miłości, zaufania, wyrozumiałości i wzajemnego oddania, a medale, którymi jubilaci zostali odznaczeni, są wyróżnieniem, na który z pewnością uczciwie „zapracowali”.
Oprócz medali, Jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty i symboliczne upominki. Nie zabrakło tortu i wzruszającego toastu. Muzyczną oprawę przy dźwiękach saksofonu zapewnił dyrektor Centrum Kultury i Sporu w Murowanej Goślinie Sławomir Heinrychowski.
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie zostali uhonorowani:
Tomasz i Bogumiła Bakoś, Henryk i Aleksandra Chamielec, Leszek i Jadwiga Cierpiszewscy, Aleksander i Irena Dehmel, Tadeusz i Irena Dziurka, Michał i Dorota Haraj, Janusz i Weronika Jaślarz, Kazimierz i Stanisława Kawczyńscy, Marian i Maria Kaźmierczak, Andrzej i Janina Kielma, Józef i Urszula Korman, Zbigniew i Ewa Kowalczyk, Krzysztof i Alfreda Linert, Tadeusz i Magdalena Łuccy, Edmund (ś.p.) i Grażyna Maciejewscy, Tadeusz i Maria Maciejewscy, Henryk i Zofia Makuch, Wojciech i Elżbieta Nowak, Tadeusz i Ewa Och, Marian i Barbara Panowicz, Kazimierz i Marianna Piaseccy, Krzysztof i Bożena Pol, Wojciech i Barbara Przymusińscy, Marek i Joanna Schab, Leszek i Teresa Sommerfeld, Mieczysław i Bogumiła Stefańscy, Jan i Helena Sygneccy, Franciszek i Elżbieta Tafelscy, Apoloniusz i Maria Twaróg, Jan i Halina Wąż, Marian i Maria Wojciechowscy, Ryszard i Romana Woźniak oraz Florian i Halina Żołdak.
Niestety, nie wszystkie pary mogły osobiście wziać udział w tegorocznej uroczystości. Stan zdrowia lub inne okoliczności uniemożliwiły przybycie: Andrzejowi i Aleksandrze Łuczak, Marianowi i Annie Wlazełko oraz Ireneuszowi i Ewie Wylegała. Medale zostaną im wręczone w późniejszym terminie.
Warto zwrócić uwagę, że kolejny rok z rzędu mamy rekordową liczbę „złotych” jubilatów, bowiem Prezydent przyznał medale 36 parom małżeńskim z rocznika 1973, wobec 33 par z roku poprzedniego.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dużo zdrowia i miłości na dalsze wspólne lata.
Tekst: Piotr Hildebrandt Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego
Zdjęcia: Czesław Zaręba
100 lat Pani Bożeny Szuber
W miniony czwartek, 25 kwietnia, obchodziła urodziny jedna z najstarszych mieszkanek naszej gminy. Bożena Szuber, urodzona dokładnie sto lat temu, powitała swoich gości z uśmiechem na twarzy, w towarzystwie najbliższej rodziny.
Na uroczystość przybyła burmistrz Justyna Radomska, wraz z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Piotrem Hildebrandtem. Wizyta była wyrazem uznania dla życiowej mądrości i siły Jubilatki.
Bożena Szuber, córka Stanisława i Teodozji, ma w sobie coś wyjątkowego, co przyciąga do niej serca wielu ludzi. Miło wspomina dzieciństwo spędzone w Murowanej Goślinie, a została obdarzona niesamowitą pamięcią. Z łatwością sięga do wydarzeń z barwnego, długiego życia. Pod koniec II wojny światowej, w wieku 20 lat, została wywieziona wraz z rodzicami do Austrii, gdzie pracowała u krawca. To tam, w trudnych czasach, powstał portret Jubilatki, wykonany ołówkiem przez Rosjanina. Obraz do dziś zdobi ścianę jej pokoju, przypominając o burzliwych czasach wojny i sile, która pomogła ją przetrwać.
Po powrocie do rodzinnego miasta, pani Bożena założyła rodzinę. Męża - Edwarda, z którym przeżyła razem 58 lat, poślubiła w 1951 r. Mają czwórkę dzieci: Elżbietę, Zofię, Jerzego i Grzegorza. Doczekała dwójki wnuków i trójki prawnuków. Obecność najbliższych podczas urodzin była dla niej najlepszym prezentem.
W wolnych chwilach Jubilatka poświęcała się szydełkowaniu, dzierganiu na drutach oraz czytaniu książek. Rękodziełami hojnie obdarowywała rodzinę.
Choć 100-latka nie kryje, że słuch nie jest już najlepszy, to ten wyostrzył się gdy zabrani na urodzinach goście zaczęli rozmawiać o jedzeniu. Jak mówi, lubi jeść tłuste i dobrze przyprawione potrawy, nie przepada zaś za „zieleniną” podkreślając, że „nie jest kaczką”. Zastrzegamy w tym miejscu, że tego rodzaju dieta nie dla każdego może być receptą na długowieczność.
Życzymy pani Bożenie dalszych lat pełnych zdrowia, radości i miłości oraz wielu inspirujących chwil w towarzystwie najbliższych!
Chór Dziewczęcy Canzona triumfuje na festiwalu w Belgii.
Pierwsza Nagroda dla Chóru Dziewczęcego Canzona z Murowanej Gośliny w kategorii "Chór dziecięcy" na 72. Europejskim Festiwalu Muzycznym dla Młodzieży w Belgii.
Gratulujemy!
Dzień Tańca w Murowanej Goślinie
W sobotę, 20 kwietnia, z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Tańca odbyły się Pokazy Taneczne przygotowane przez Szkołę Tańca Moniki Pyś. Na bogaty, dwugodzinny program złożyło się kilkanaście układów tanecznych, zarówno grupowych, jak i w parach lub solo. Wśród występujących nie zabrakło mieszkańców i mieszkanek naszej gminy, którzy chętnie prezentowali przygotowane na tę okazję choreografie. Podziwiać mogliśmy między innymi flamenco, bachate, disco-latino czy walca. Pokaz wzbogacały prezentowane na ekranie filmy i teledyski, których bohaterami była prowadząca szkołę oraz jej podopieczni. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność.
Organizatorzy imprezy: Szkoła Tańca Moniki Pyś i Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.
Tekst: Emanuela Adamczyk
Uroczystość 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Majówka 2024
Tegoroczna majówka, którą zorganizowana została 4 maja br., zachwyciła pogodą, animacjami, pokazami tanecznymi, koncertami i szeroką gamą potraw z food trucków.Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Białęgach oraz Białężynie
8 maja 2024 roku w remizie OSP Białężyn odbyły się zebrania wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Białęgi oraz Sołectwa Białężyn na kadencję 2024-2029.Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Głębocku oraz Boduszewie
9 maja 2024 roku odbyły się zebrania wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Głębocka oraz Boduszewa na kadencję 2024-2029.
Na zebranie wyborcze Sołectwa Głębocko przybyło 47 z 109 osób uprawnionych do głosowania. Zebranie prowadziła radna z tego okręgu Katarzyna Woroch. W skład komisji skrutacyjnej powołano jednogłośnie: Agnieszkę Jankowską, Patrycję Bożkiewicz, Ewę Krugiołkę.
Na sołtysa zgłoszono dwóch kandydatów: Mariusza Schiewe oraz Przemysława Ceglarskiego.
W drodze głosowania tajnego stosunkiem głosów 23 do 22 wygrał Przemysław Ceglarski, który został wybrany sołtysem Sołectwa Głębocko.
Mieszkańcy w głosowaniu jawnym ustalili, że rada sołecka ma liczyć 5 członków. W drodze głosowania tajnego do Rady Sołeckiej zostali wybrani: Anna Hoły, Filip Pohl, Magdalena Nawrocka, Piotr Krugiołka, Joanna Graczyk.
Na zebranie wyborcze Sołectwa Boduszewo przybyło 81 z 355 osób uprawnionych do głosowania. Zebranie prowadziła radna Katarzyna Woroch. W skład komisji skrutacyjnej powołano: Teresę Kądzielę, Beatę Kaczmarek, Agatę Czarnotę.
Na sołtysa zgłoszono dwóch kandydatów: Jacka Łuckiego i Mikołaja Słomińskiego. W drodze głosowania tajnego stosunkiem głosów 51 do 30 wygrał Jacek Łucki, który został wybrany sołtysem Sołectwa Boduszewo.
Do Rady Sołeckiej zostali wybrani: Anna Gruchała-Płotalska, Ewelina Gronowska, Mikołaj Słomiński, Oliwia Kaczmarek, Piotr Łucki.
Gratulacje nowo wybranym oraz podziękowania złożyła Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Elżbieta Walczak oraz Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Katarzyna Woroch.
„Odkrywamy świat…z piosenką” - Eliminacje Gminne XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków
Jak co roku w maju Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie opanowały przedszkolaki.
6 maja br. odbyły się Eliminacje Gminne XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2024. Festiwal ma na celu popularyzację piosenki przedszkolnej, kształcenie muzyczne poprzez wspólną zabawę, prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków, rozpowszechnianie nowego repertuaru i promocję młodych wykonawców. Festiwal ma charakter konkursu przebiegającego w czterech etapach: eliminacje gminne, eliminacje powiatowe, eliminacje rejonowe i finał wojewódzki.
Centrum Kultury i Sportu jako współorganizator organizuje dwa etapy, eliminacje gminne i powiatowe. W tegorocznych eliminacjach wzięły udział dzieci z:
- przedszkola w Łopuchowe,
- „Koniki Polne” z Białężyna,
- „Leśne Skrzaty” z Przebędowa,
- Gromada” z Rakowni oraz
- „Promyk”, „Słoneczko” i „Groszek” z Murowanej Gośliny.
W sumie 24 solistów!
Poziom prezentacji wokalnych był na bardzo wysokim poziomie i trudno było wybrać finałową piątkę, która będzie reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Jednak zasady i regulamin konkursu jest nieubłagany. Dlatego jury w składzie: Sławomir Heinrychowski, Marta Sygnecka i Agnieszka Szymańska-Wojtera, po burzliwych obradach postanowiło:
wyróżnić: Basię Matuszewską z Przedszkola w Łopuchowie, Amandę Klaszczyńską z Przedszkola „Groszek” w Murowanej Goślinie, Franciszka Rutę z Przedszkola „Promyk” w Murowanej Goślinie i Nikodema Włodarczaka z Przedszkola „Słoneczko” w Murowanej Goślinie.
nominować do etapu powiatowego: Macieja Baszczyńskiego i Katarzynę Cieślik reprezentantów Przedszkola „Słoneczko” w Murowanej Goślinie, Hannę Nowak z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Przebędowie, Nelę Miszczuk i Małgorzatę Olszewską reprezentantki Przedszkola „Promyk” w Murowanej Goślinie.
Jednak słowa uznania należą się wszystkim wykonawcom i opiekunom. Dzieci zachwycały swoimi prezentacjami wokalnymi, dobrane teksty i aranżacje muzyczne były adekwatne do wieku. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za ogromną pracę dydaktyczną. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek a osoby wyróżnione i nominowane misie. Oczywiście mocno trzymamy kciuki za naszą nominowaną piątkę, którą zobaczymy 10 maja br. na Eliminacjach Powiatowych (godz. 10.00, sala CKiS).
Tekst Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia Tomasz Mizgier
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Nieszawie
10 maja 2024 roku w świetlicy wiejskiej w Nieszawie odbyło się zebrania wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Nieszawa na kadencję 2024-2029.Koncert inauguracyjny
Jak co roku, w goślińskim kalendarzu imprez kulturalnych zagościł Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego. Koncert inauguracyjny XVI edycji tego muzycznego wydarzenia odbył się w niedzielę 12 maja 2024 r. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. Tradycyjnie festiwal rozpoczął się od mszy św. odprawionej przez ks. dziekana Sławomira Jessę w intencji ks. kanonika Edmunda Szymańskiego.
Msza św. z udziałem chórów goślińskich, chóru z Kórnika, władz miasta i gminy, parafian i melomanów była ucztą muzyczną, a jednocześnie wstępem do następnych niezwykłych koncertów w ramach festiwalu. W atmosferę nadchodzących koncertów wprowadziła nas dyrektor festiwalu Elżbieta Wtorkowska. Oficjalnego otwarcia XVI festiwalu dokonała Justyna Radomska Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, wyrażając dumę i satysfakcję z tak rozpoznawalnej już marki kulturalnej promującej Murowaną Goślinę w kraju i za granicą. W pierwszym, inauguracyjnym koncercie wystąpiły goślińskie zespoły: Chór Dziewczęcy „Canzona” - dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska, akompaniament Weronika Jarzyńska-Pluta, Żeński Chór „Canzona” dyrygent Elżbieta Wtorkowska, Chór Mieszany „Vocantes” - dyrygent Leszek Bajon i gość specjalny Kórnicki Chór Żeński - dyrygent Mateusz Nabzdyk.
Po koncercie, tradycyjnie, wszystkie chóry spotkały się na wspólnej modlitwie przy grobie patrona festiwalu ks. E. Szymańskiego.
Zapraszamy serdecznie i gorąco polecamy wszystkie festiwalowe koncerty, które pozwolą Państwu oderwać się od codzienności.
Patronat medialny nad festiwalem objęło: TVP 3 Poznań i Radio Poznań.
Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina i Powiatu Poznański.
Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Chór Uniwersytetu Mahidol z Tajlandii
Trwa XVI Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego. Tym razem w gościnnych progach kościoła pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie gościliśmy Chór Uniwersytetu Mahidol z Tajlandii, którego dyrygentem jest Rit Subsomboon. Chór powstał w 2011 r. i jest pierwszym chórem mieszanym na Uniwersytecie Mahidol. Chór odniósł już wiele sukcesów i zdobył wiele nagród w kraju i poza jego granicami.
Uczestników koncertu ujęła radość i spontaniczność śpiewaków. W Murowanej Goślinie chór zaprezentował się w repertuarze sakralnym, ludowym i rozrywkowym, niesamowita wszechstronność chóru z Tajlandii i aranżacje wykonywanych utworów zachwycały.
Pamiątkową statuetkę, dyplom i upominki wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Justyna Radomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Walczak i dyrektor CKiS Sławomir Heinrychowski. Specjalne podziękowania chór otrzymał od Starosty Powiatu Poznańskiego Jana Grabkowskiego, które wręczył Jarosław Dobrowolski, radny powiatu.
Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP 3 Poznań i Radio Poznań.
Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina i Powiatu Poznańskiego.
Tekst: Agnieszka Szymańska - Wojtera Zdjęcia: Czesław Zaręba
Powrót dookoła galaktyki - wystawa prac.
Trwa wystawa prac Łukasza Szydłowskiego pt. „Powrót dookoła galaktyki”. Do 6 czerwca można oglądać najnowsze prace artysty w „Galerii na Wzgórzu” przy ul. Mściszewskiej 10 w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.
Nie licząc wystaw zbiorowych, jest to druga, tak pełna prezentacja prac artysty. Prace Łukasza Szydłowskiego mogliśmy oglądać w legendarnej „Galerii w Pałacu”, gdzie jako jeden z pierwszych artystów wystąpił ze swoją indywidualną wystawą, oraz w kilku wystawach zbiorowych w „Galerii na Wzgórzach”, „Galerii w Pałacu” i „Galerii na Wzgórzu” w Murowanej Goślinie. Łukasz Szydłowski brał udział w organizowanych przez MGOKiR plenerach malarskich, działaniach pracowni sztuki, organizował prelekcje i spotkania dyskusyjne o sztuce. Jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
O swoich obrazach pisze:
„Powstałe dla tej wystawy obrazy są formą artystycznego powrotu, który jest ewolucją wcześniejszego dość formalistycznego okresu mojej twórczości, ukształtowanego w obrębie abstrakcji, kilkanaście lat temu. Wcześniejsze realizacje bowiem opowiadały o umyśle i percepcji, jaka zachodzi w procesie rozpoznawania przedmiotów. Powrót ten zrealizował się zatem konsekwentnie w kierunku figuratywnym, który jest kontynuacją myślenia o człowieku oraz o wspomnianych procesach, które mu towarzyszą.
Nowe obrazy cechują się zachowaniem mocnych ekspresyjnych zestawień koloru. W pewien sposób stosuję ograniczoną i podzieloną paletę malarską na kolory określane jako stare, składające się z kolorów neutralnych ziemistych, oraz kolory triady, które oznaczają dla mnie nowoczesny duch czasu. Kolory te układam w dość graficznym ujęciu, i mieszam je między sobą uzyskując wyjątkowe dla mnie tonacje kolorystyczne”.
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Zielonce oraz Kamińsku
27 maja 2024 roku odbyły się zebrania wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Zielonka oraz Sołectwa Kamińsko na kadencję 2024-2029.
Na zebranie wyborcze Sołectwa Zielonka przybyło 31 z 77 osób uprawnionych do głosowania. Zebranie prowadził radny z tego okręgu Jacek Łucki. W skład komisji skrutacyjnej powołano jednogłośnie: Ewę Grodzką, Wiktorię Kazuś, Adama Habrycha.
Sołtysem Zielonki wybrano jednogłośnie Hieronima Kazusia (jeden kandydat).
Mieszkańcy w głosowaniu jawnym ustalili, że rada sołecka ma liczyć 4 członków. W drodze głosowania tajnego do Rady Sołeckiej zostali wybrani: Szymon Grodzki, Michał Kazuś, Natalia Pawollek-Habrych, Izabella Gremblewska.
Na zebranie wyborcze Sołectwa Kamińsko przybyły 63 z 239 osób uprawnionych do głosowania. Zebranie prowadził radny z tego okręgu Jacek Łucki. W skład komisji skrutacyjnej powołano jednogłośnie: Wojciecha Szymańskiego, Adama Nowaka, Artura Lutego.
Sołtysem Sołectwa Kamińsko wybrano Łukasza Pikulika (jeden kandydat).
Mieszkańcy w głosowaniu jawnym ustalili, że rada sołecka ma liczyć 5 członków. W drodze głosowania tajnego do Rady Sołeckiej zostali wybrani: Maciej Kozłowski, Mateusz Stępczak, Artur Chyrek, Rafał Licznerski, Beata Krystkowiak.
Gratulacje nowo wybranym oraz podziękowania złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Elżbieta Walczak, Radny Rady Powiatu w Poznaniu Jarosław Dobrowolski oraz Radny Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Jacek Łucki.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Malec
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Trojanowie
28 maja 2024 roku odbyło się zebranie wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Trojanowo na kadencję 2024-2029.
W zebraniu brało udział 18 ze 138 uprawnionych do głosowania osób. Zebranie prowadził radny z tego okręgu Radosław Matoga. W skład komisji skrutacyjnej powołano: Karolinę Somerfeld, Magdalenę Waligórę, Patrycję Smolanowicz.
Sołtysem Sołectwa Trojanowo wybrano Agnieszkę Somerfeld (jedna kandydatka).
Mieszkańcy w głosowaniu jawnym ustalili, że rada sołecka ma liczyć 3 członków. W drodze głosowania tajnego do Rady Sołeckiej zostali wybrani: Danuta Kaszarek, Krzysztof Nogaj, Zdzisław Nogaj.
Gratulacje nowo wybranym oraz podziękowania złożyła Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Elżbieta Walczak, Radny Rady Powiatu w Poznaniu Jarosław Dobrowolski oraz Radny Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Radosław Matoga.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Malec
Uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 27 maja 2024 r. oba zgłoszone przez Gminę Murowana Goślina sołectwa otrzymają dofinansowanie w ramach XIV edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” realizowanej z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Doposażenie placu zabaw we wsi Nieszawa.
➡wartość dofinansowania: 24 500 zł
W ramach projektu planowane jest doposażenie placu zabaw w:
- wieżę z daszkiem i podestem, trap wejściowy z poręczami, ściankę wspinaczkową wejściową, zjeżdżalnię, przejście tunelowe, grę integracyjną.
Nazwa zadania: Budowa strefy rekreacji w Przebędowie.
➡wartość dofinansowania: 70 000 zł
W ramach projektu planowane jest doposażenie strefy rekreacji w:
- linarium, kolejkę linową typu „tyrolka”, kostkę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, drabinkę, huśtawkę wahadłową trzyosobową, bujak, piaskownicę drewnianą, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, tablicę edukacyjną zegar, tablicę edukacyjną w formie sklepiku z liczydłem i tablicę rysunkową.
W ramach konkursu złożono 278 projektów, z czego 192 otrzymają dofinansowanie.
Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Murowanej Goślinie
Trwa XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. 19 maja, podczas trzeciego koncertu festiwalowego, wystąpił Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza i Anny Lubońskiej. Zespół ten od lat prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny, prowadzi bogatą działalność artystyczną, zdobywając liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach. Chór koncertował już w Murowanej Goślinie w 2016 roku oraz w edycji on line w 2021 roku. Tym razem goślińska publiczność usłyszała głównie kompozycje współczesne, niezwykle trudne i wymagające od wykonawców doskonałych umiejętności wokalnych. Dyrygent - Profesor Mariusz Mróz prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dlatego też poprosił swoją studentkę, panią Annę Lubońską o poprowadzenie kilku utworów, które były częścią programu jej koncertu dyplomowego. Wśród prezentowanych utworów znalazły się kompozycje Williama Byrda, Richarda Dubra, Calixto Alvareza, Knuta Nysteda i Benga Ollena oraz utwory kompozytorów polskich: Feliksa Nowowiejskiego, Szymona Godziemba-Trytka, Jakuba Neske i Marka Raczyńskiego. Szczególnie z ogromnym zainteresowaniem publiczność wysłuchała kompozycji Marka Raczyńskiego „The Witches”, kiedy to zarówno specyficzne dźwięki jak i fryzury pań wyraźnie odnosiły się do tytułu utworu - Wiedźmy.
Nasi goście zostali uhonorowani dyplomem, statuetką festiwalową i upominkami, które wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Justyna Radomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Walczak i dyrektor CKiS Sławomir Heinrychowski. Był też oczywiście utwór na bis - tym razem w składzie kameralnym zespół wykonał znany przebój grupy The Manhattan Transfer „Java Jive” (I love coffee, I love tea).
W czerwcu zapraszamy na kolejne trzy koncerty festiwalowe:
7 czerwca o godz.19.30 w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa wystąpią: Chór Kameralny „Vivace” z Pamiątkowa oraz Koło Śpiewackie „Lira” z Pniew. 16 czerwca o godz. 19.00 w Auli SP nr 1 usłyszymy Chór University of the Philippines Manila, a na zakończenie tegorocznej edycji, 21 czerwca o godz. 19.00 w auli SP nr 1 wystąpi stały gość goślińskiego festiwalu - Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.
Serdecznie zapraszam!
Elżbieta Wtorkowska
Fot. Tomasz Mizgier
Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP 3 Poznań i Radio Poznań.
Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina i Powiatu Poznańskiego.
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Kątach
29 maja 2024 roku odbyło się zebranie wyborcze Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Kąty na kadencję 2024-2029. Sołtysem Sołectwa Kąty wybrano Paulinę Mincikowską. Będzie ją wspierać rada sołecka w składzie: Eryk Siejk, Jarosław Owczarzak, Magdalena Prusakiewicz, Patrycja Nowoświat, Angelika Tokarska.
Gratulacje nowo wybranym oraz podziękowania złożył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Marcin Buliński, Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Katarzyna Woroch.
Czerwcowe rajdy rowerowe
1 czerwca wystartowała rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Kręcimy zatem bardzo intensywnie kilometry dla Murowanej Gośliny, zarówno indywidualnie, jak i w grupach.
Na początku czerwca zaprosiliśmy mieszkańców na rajdy rowerowe, które – mamy nadzieję, będą sprzyjały poprawie naszej lokaty w rywalizacji!
2 czerwca pojechaliśmy do Odrzykożucha i nad jezioro Modre. Najpierw obowiązkowe selfie przy pomnikowym, przepięknym dębie, później zjazd nad jezioro, gdzie można było spotkać aktorów goślińskiego teatru Ha Teatr, którzy dla uczestników odegrali kilka scenek ze sztuki, która wkrótce ma swoją premierę. Byłą to świetna okazja do poznania miejsc, które leżą na skraju naszej gminy i są mało znane. W dodatku teren nad jeziorem Modrym jest ogrodzony i tylko takie zorganizowane wydarzenia dają okazję do zobaczenia urokliwego jeziorka.
4 czerwca zaprosiliśmy seniorów na rajd „Hej seniorze, jedźmy nad morze!”, którego metą była… Floryda. Tak bowiem nazywane jest od wielu lat osiedle domków w okolicy Okońca. Jest tam nawet tablica z nazwą osiedla, która co prawda już mocno wyblakła, ale nazwa „Floryda” jest jeszcze widoczna. Zrobiliśmy razem pętelkę wokół jeziora, podziwialiśmy piękne grzyby i śluzowce.
6 czerwca zaczynamy cykl mini wypraw nad lokalne jeziora, pod hasłem „Moczymy giry!”. 3 kolejne czwartkowe popołudnia (6, 13, 20 czerwca) wybieramy się nad jezioro, aby robić to, co każdy kocha robić latem – choć na chwilę zamoczyć nogi w chłodnej wodzie!
16 czerwca zapraszamy na rajd "grę terenową". Szczegóły już wkrótce.
Dziękujemy sponsorom nagród:
❤️Pobiedzisko - Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach,
❤️Presseko sp. z o.o.,
❤️Mójtransportosobisty.pl
oraz fundatorom upominków:
💙 Cud Yoga Joanna Gronek,
💙 ArtFolwark Wojnowo
💙Cukiernia Paweł Piętka,
💙 Jarosław Dobrowolski,
💙 Dob - gum Michał Dobrowolski,
💙 Eko-tom,
💙 MaxElektro Heros, sklep AGD,
💙 Podłogi Bolechowo Roman Pol,
💙 PPHU ADAM, Wieńczysław Rakowski,
💙 Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Karol Schulz,
💙 Restauracja Kawa po obiedzie,
💙 Salon fryzjerski Aleksandra Pietraszewska,
💙 Stacja Paliw Natalia Prymowicz,
💙 Q-Service Truck Kłos.
Tekst: Monika Paluszkiewicz
Koncert Vivace
W piątek 7 czerwca br. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie odbył się kolejny koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. W pierwszej części wystąpił Chór Kameralny „VIVACE”, który powstał w 2002 r. Należą do niego absolwentki Szkoły Podstawowej w Pamiątkowie. Chór zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w 2023 r. Złoty Dyplom i Złoty Laur Moniuszkowski w Konkursie Chóralnym „Pamerania Cantat”, Grand Prix na festiwalu Chóralnym Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae”. Jego założycielką i dyrygentką jest Urszula Grzęda.
W części drugiej zaprezentowało się Koło Śpiewackie „Lira” z Pniew. Zespół powstał w 1891 r. Na początku (podczas trwania zaborów) oprócz działalności chóralnej zespół prowadził działalność kulturalno - patriotyczną. Dzisiaj jest ważnym elementem życia kulturalnego w swoim środowisku. Od 2023 r. zespół prowadzi Urszula Grzęda, absolwentka Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na koncercie w Murowanej Goślinie godnie zastąpił ją Remigiusz Skorwider. Dyrygent, pianista, aranżer, laureat plebiscytu „Głosu Wielkopolskiego” - Osobowość Roku 2017 w kategorii kultura.
Dyrektor festiwalu Elżbieta Wtorkowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Jędrzej Kaźmierczak wręczyli chórzystom pamiątkowe dyplomy.
Zapraszamy na kolejny koncert festiwalu, który odbędzie się w niedzielę 16 czerwca. Wystąpi Chór Uniwersytetu Filipińskiego Manila Chorale.
Serdecznie zapraszamy.
Tekst: Agnieszka Szymańska - Wojtera
Zdjęcia: Czesław Zaręba
XV Festiwal Miast Cittaslow w Braniewie
Na XV Festiwalu Miast Cittaslow, który w dniach 7-8 czerwca br. odbył się w Braniewie, pojawiło się ponad 30 miast należących do Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, Murowana Goślina również uczestniczyła w wydarzeniu.
W programie festiwalu były m.in.: parada przedstawicieli miast członkowskich, program artystyczny pt. „Piwowary Braniewskie”, a także miasteczko promocyjne zrzeszonych miast.
Dziękujemy: Gmina Braniewo, Tomasz Sielicki Burmistrz Braniewa, Braniewskie Centrum Kultury za wspaniałą organizację festiwalu.
Do zobaczenia za rok!
Dziękujemy goślińskim organizacjom i wytwórcom za wkład w przygotowanie naszej prezentacji. W wyposażeniu naszego stoiska pomogli: Warsztat Terapii Zajęciowej Murowana Goślina GSPON, Krzysztof Malinowski, najmłodsza grupa „Kreatywne Dzieciaki” z Klubu Osiedlowego Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Pobiedziskach, Sady Marczaka, Gospodarstwo Ogrodnicze Mikuła.
Tekst: Hanna Prokopiak
Dzień Dziecka w parku miejskim
Jak co roku Murowana Goślina pamiętała o swoich najmłodszych mieszkańcach i tradycyjnie zaprosiła na specjalny festyn rodzinny, którego organizatorem było Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.
W programie festynu znalazły się m.in.: warsztaty sportowe i plastyczne, przygotowane przez ekipę CKiS, zabawy z animatorami, gry i zajęcia sportowe oraz uwielbiane przez najmłodszych dmuchańce i skakańce! Do każdej z przygotowanych atrakcji ustawiały się ogromne kolejki, największe do baloniarza i naszego karykaturzysty Darka Pietrzaka. Można było zrobić magiczny makijaż, doczepić kolorowe warkoczyki, zrobić super zdjęcie w foto – ramce, sprawdzić swoje możliwości na strzelnicy ASG, ścianie wspinaczkowej oraz wziąć udział w zabawach sprawnościowych przygotowanych przez druhów z OSP Murowana Goślina.
To były niezwykłe gry i zabawy z różnych krańców świata, m.in. byliśmy w Brazylii, gdzie zatańczyliśmy zumbę, wstąpiliśmy tanecznym krokiem na dziki zachód, gdzie uczyliśmy się tańców kowbojskich, zwiedziliśmy Chiny i łowiliśmy bezzębne piranie.
Wystąpili nasi wspaniali młodzi artyści i wokaliści. Każdy artysta otrzymywał słodki upominek z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiety Walczak. Podziwialiśmy tancerzy ze Szkoły Tańca Sardes Arte. Mogliśmy oklaskiwać laureatów gminnego festiwalu piosenki przedszkolaków. Zaprezentowały się przedszkolaki z „Groszka”, „Słoneczka” i „Promyka”.
Niestety przed kolejnymi występami m.in. niesamowitych tancerzy Studia Wysiłku Artystycznego EFFORT, rozszalała się burza. Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo naszych mieszkańców przerwaliśmy festyn. Z żywiołem nie ma co igrać.
Myślę, że choć krótki to był to niezapomniany dzień wypełniony atrakcjami.
Do zobaczenia za rok!
Tekst: Agnieszka Szymańska- Wojtera
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Wybór władz w Związku Międzygminnym "Puszcza Zielonka"
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” wybrano Zarząd oraz członków organów Związku na kadencję 2024 - 2029.
Przewodniczącym Zgromadzenia został Ireneusz Antkowiak (Burmistrz, Pobiedziska).
W skład Zarządu weszli:
- Zarządu – Marian Szkudlarek (Burmistrz, Swarzędz),
- Członek Zarządu – Marcin Wojtkowiak (Wójt, Czerwonak),
- Członek Zarządu – Olga Godynicka – Kubiak (Dyrektor Biura).
W skład Komisji Rewizyjnej:
- Marcin Buliński (Zastępca Burmistrza, Murowana Goślina),
- Wojciech Cibail (Burmistrz, Skoki),
- Radosław Występski (Wójt, Kiszkowo).
Dofinansowanie do budowy parkingów przy ul. Podbipięty
Gmina Murowana Goślina uzyskała 886 337,07 zł dofinansowania na realizację zadania ”Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Murowana Goślina” (budowa parkingów przy ul. Podbipięty) w ramach dużego projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań - Etap I”, realizowanego wspólnie z Metropolią Poznań (lider projektu) i gminami Czerwonak, Śrem, Szamotuły, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Oborniki, Miasto Poznań (partnerzy projektu).
W ramach zadania zakłada się budowę, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej PKP Murowana Goślina:
- parkingów P&R i B&R
- dojazd dla rowerów i dojście dla pieszych na odcinku od skrzyżowania ul. Podbipięty z ul. Zagłoby do granicy działki PKP i wejścia na perony.
Obszar inwestycji zlokalizowany jest po wschodniej stronie stacji. W ramach zadania planowany jest również montaż oświetlenia, budowa systemu kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego.
Projekt realizowany będzie w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Działanie 3.2 Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w ramach ZIT.
Celem projektu jest zwiększenie integracji poszczególnych komponentów systemu transportowego oraz wzrost konkurencyjności transportu zbiorowego, skutkujące zmniejszeniem emisji CO2 i poprawą stanu środowiska przyrodniczego Metropolii Poznań.
Grupa docelowa: Z inwestycji będą korzystać mieszkańcy Metropolii Poznań, w szczególności mieszkańcy Gminy Murowana Goślina.
Całkowita wartość projektu: 43 420 353,71 zł, wartość dofinansowania UE: 27 176 144,24 zł.
Planowana wartość inwestycji - zadania gminy wyniesie ok. 1 266 000 zł. Dofinansowanie stanowi 70% wartości.
➡ Planowana realizacja inwestycji: 1.07.2024 do 31.10.2025 r.
#FunduszeEuropejskie
2 mln dofinansowania na budowę na budowę ul. Spokojnej
20 czerwca została podpisana umowa na realizację zadania pn. „Budowa ul. Spokojnej w Murowanej Goślinie”.
Wykonawca - Spółka PB Haus z siedzibą w Lesznie wykona zadanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” to znaczy, że opracuje kompletną dokumentację projektową i na jej podstawie wykona roboty budowlane.
Termin realizacji zamówienia to 23 miesiące od dnia podpisania Umowy (w tym wykonanie dokumentacji projektowej - 11 miesięcy i wykonanie robót budowlanych - 12 miesięcy).
Na realizację zadania Gmina Murowana Goślina otrzyma dofinansowanie 2 mln zł ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, które stanowi 68,83 % łącznej wartości zamówienia.
Łączna wartość zamówienia to 2 905 763,89 zł.
Koncert Chóru Uniwersyteckiego z Filipin
16 czerwca br. odbył się kolejny koncert XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Gościem niedzielnego koncertu był Chór Uniwersytetu Filipińskiego Manila Chorale, którego dyrygentem jest John Steven E. Verrosa. Chór był wielokrotnie nagradzany, a jego głównym celem jest reprezentowanie uniwersytetu zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej, pełniąc rolę ambasadorów dobrej woli kulturalnej oraz będąc „głosem UP Manila dla świata”.
Koncert podzielono na dwie części. Pierwsza część bardziej spokojna, melancholijna. W czasie krótkiej przerwy chórzyści zmienili stroje i zaprezentowali repertuar popowo taneczny.
Młodzi chórzyści obdarzeni są niezwykłym talentem. Publiczność była zachwycona występem filipińczyków, nie zabrakło bisów i owacji na stojąco.
Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska wraz z Dyrektorem CKiS Sławomirem Heinrychowskim wręczyli artystom pamiątkowe dyplomy i statuetkę.
W piątek 21 czerwca zapraszamy na ostatnią odsłonę XVI edycji Festiwalu. Usłyszymy Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy.
Tekst i zdjęcia: Kinga Mizgier
Budowa szatni na boisku sportowym w Łopuchowie
21 czerwca br. zakończono budowę szatni na boisku sportowym w Łopuchowie. Wykonawcą robót była firma GRINGO Sp. z o. o. z Wągrowca.
Powstał budynek o powierzchni ok. 90 m2, o konstrukcji stalowej wykończony płytami warstwowymi wraz z instalacjami: wentylacji, elektryczną, wodną, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, z przyłączem i montażem armatury.
W budynku znalazły się szatnie z łazienkami dla każdej z drużyn, pokój sędziowski, pomieszczenie magazynowe oraz łazienka dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach zadania przewidziano również wyposażenie budynku, m.in. w szafki i ławki.
Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, dojścia do budynku oraz opaski wokół budynku i miejsce składowania odpadów zostały utwardzone kostką betonową.
Wartość prac wyniosła 605 396,46 zł. Gmina otrzymała 63,63 % dofinansowania. W lipcu obiekt zostanie przekazany użytkownikom.
*„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Budowa szatni na boisku sportowym w Łopuchowie prowadzi do osiągnięcia celu szczegółowego głównego dla poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, tj. wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich.
W wyniku realizacji operacji osiągnięty zostanie następujący cel: Udostępnienie we wsi Łopuchowo infrastruktury rekreacyjnej sprzyjającej rozwojowi kapitału społecznego poprzez budowę szatni na boisku sportowym.
Realizacja projektu współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.
Operacja realizowana w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność przez LGD Kraina Trzech Rzek.
Irena Leligdowicz
Inspektor ds. środków zewnętrznych
Referat Funduszy Zewnętrznych i Zamówień Publicznych
Zakończenie sezonu - czyli jaszczurka! Czas na wakacje dla Kreatywnych Dzieciaków
Minął kolejny sezon w Pracowni Kreatywnych Dzieciaków. Był bardzo intensywny, wielobarwny i różnorodny.Konkurs "Pięknieje wielkopolska wieś" rozstrzygnięty, podpisano umowy na dofinansowanie
Skarbnik Gminy Murowana Goślina Romana Dudek 20 czerwca br. podpisała umowy na dofinansowanie dwóch projektów goślińskich sołectw zgłoszonych w ramach XIV edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” realizowanego z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu złożono 278 projektów, z czego 192 otrzymały dofinansowanie.
Wartość dofinansowania na doposażenie placu zabaw we wsi Nieszawa wyniesie 24 500 zł.
W ramach projektu zostanie zakupione nowoczesne, kolorowe, atrakcyjne i bezpieczne urządzenie zabawowe przeznaczone na plac zabaw dla dzieci. Wyposażone będzie w takie elementy jak: wieża z daszkiem i podestem, trap wejściowy z poręczami, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, przejście tunelowe, gra integracyjna.
Natomiast wartość dofinansowania pozyskanego na budowę strefy rekreacji w Przebędowie wynosi 70 000 zł.
W ramach projektu planowany jest zakup i montaż nowoczesnych, kolorowych, atrakcyjnych i bezpiecznych dla dzieci urządzeń zabawowo-sportowo-ruchowych takich jak: linarium, kolejka linowa typu „tyrolka”, kostka gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową, drabinką, huśtawka wahadłowa trzyosobowa, bujak, piaskownica drewniana, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, tablica edukacyjna – zegar, tablica edukacyjna – w formie sklepiku z liczydłem i tablicą rysunkową.
Wybrane urządzenia uwzględniają różną sprawność fizyczną dzieci oraz różne umiejętności interpersonalne, są łatwo dostępne i dostosowane dla każdej grupy wiekowej.
Mieszkańcy sołectw Nieszawa i Przebędowo będą zaangażowani w realizację projektów poprzez usunięcie przeszkód, uporządkowanie terenu pod zestawy zabawowe, przygotowanie podłoża pod montaż. Zorganizowane zostanie również oficjalne otwarcie inwestycji z atrakcjami dla dzieci.
Irena Leligdowicz
Koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy
Zakończyła się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im.ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. 21 czerwca, podczas ostatniego koncertu festiwalowego, wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy pod dyrekcją majora dr. Dominika Sierzputowskiego.
Koncerty bydgoskiej Orkiestry Wojskowej w Murowanej Goślinie są efektem współpracy z Chórami Dziewczęcym i Żeńskim „Canzona” przy realizacji projektów wokalno-instrumentalnych. W bieżącym roku Chór Dziewczęcy wziął udział w realizacji filmu muzyczno-dokumentalnego pt. „Po zwycięstwo na Monte Cassino” w reżyserii majora Dominika Sierzputowskiego. W ten sposób upamiętniliśmy 80 rocznicę tego kluczowego dla przebiegu II wojny światowej zwycięstwa 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Film ten został wyświetlony podczas uroczystości jubileuszowych na Monte Cassino, 18 maja tego roku. Ponadto Chóry Canzona - Dziewczęcy i Żeński zostały zaproszone do udziału w koncercie galowym z okazji 25-lecia przystąpienia Polski do NATO, który odbył się 12 marca w Teatrze im.W. Horzycy w Toruniu.
Bydgoska Orkiestra jest częstym gościem kolejnych edycji Festiwalu, a wypełniona sala koncertowa jest potwierdzeniem docenienia przez goślińskich melomanów profesjonalizmu zespołu. Repertuar tegorocznego koncertu stanowiły głównie opracowania amerykańskich kompozycji. Usłyszeliśmy m.in. znane melodie: „Resplendent Glory”, „West Side Story” czy „Blue Moon” i „ Moon River”. Zainteresowanie publiczności wzbudziło wykonanie I części poematu symfonicznego George’a Gershwina „Amerykanin w Paryżu”, z charakterystycznymi odgłosami paryskiej ulicy. Wszystko w znakomitych aranżacjach i perfekcyjnym wykonaniu. Zabrzmiał też słynny temat z filmu „Pod dachami Paryża”. Zwieńczeniem koncertu było niezwykle energetyczne wykonanie kompozycji Chucka Mangione „The Children of Sanchez”.
Organizatorzy wręczyli gościom Statuetkę festiwalową, a gratulacje złożyły Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Walczak.
Oczywiście nie obyło się bez bisów. Jak przystało na orkiestrę wojskową wybrzmiał marsz „Szlakiem Brdy”, skomponowany przez znanego bydgoskiego śpiewaka i dyrygenta Orlina Bebenowa. Utwór ten uzyskał w 2008 roku wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wspaniała i serdeczne atmosfera podczas koncertu, profesjonalizm i interesujący repertuar przedstawiony przez artystów to niewątpliwe atuty Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.
prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, Dyrektor Festiwalu
Zdjęcia: Czesław Zaręba
Wizyta przedstawicieli miast i gmin partnerskich
W dniach od 4 do 7 lipca odbyła się w naszej gminie wizyta przedstawicieli gmin i miast partnerskich. Gościliśmy w Murowanej Goślinie wójta Gmina Ochotnica Dolna Tadeusza Królczyka oraz Burmistrza Hemmingen 🇩🇪Jana Dingeldey'a wraz z grupą urzędników i mieszkańców naszego partnerskiego miasta.
Niestety z zaproszenia nie mogli skorzystać Francuzi z Yvetot 🇫🇷, ponieważ termin naszego zaproszenia zbiegł się z obecnością w tych dniach w ich mieście ognia olimpijskiego, który w związku ze zbliżającą się Olimpiadą przemierza przez francuskie miasta do Paryża.
Dla Burmistrza Hemmingen, który pełni tę funkcję od 2,5 roku, i większości osób z niemieckiej delegacji była to pierwsza wizyta w naszym mieście.
Goście mieli możliwość zobaczenia naszej Gminy.
Odwiedzili m.in. Bibliotekę Publiczną, Kościół św. Jakuba Apostoła, Szkołę Podstawową nr 1, boiska przy Szkole Podstawowej nr 2, Stadion Miejski 🏃, Halę widowiskowo-sportową, osiedle Zielone Wzgórza, świetlicę wiejską w Przebędowie, Zagrodę Szczęśliwych Zwierząt w Białęgach 🐮 oraz siedzibę urzędu w ratuszu.
W piątkowy wieczór delegacja gmin miała możliwość zobaczenia widowiska plenerowego „Orzeł i Krzyż” w @Park Dzieje, poprzedzonego Biesiadą.
W sobotę goście podziwiali Poznań. Zwiedzali m.in. poznański ratusz oraz Muzeum Sztuk Użytkowych. Z tamtejszej wieży widokowej oglądali panoramę Poznania.
Każdą okazję wykorzystywano do rozmów o przyszłości i relacji między naszymi miastami partnerskimi. Rozmów o naszych problemach, ale także sukcesach i pomysłach.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cieszą się z odnowienia wspólnych relacji i chcą, by one się pogłębiały.
Rowerowa Stolica Polski w Murowanej Goślinie - czas na podsumowanie!
Do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski zgłosiło się 149 samorządów.
Dla gminy Murowana Goślina był to pierwszy rok rywalizacji.
Łączna liczba pokonanych kilometrów dla gmin wyniosła 3 069 567,70 km. Murowana Goślina wykręciła ich 52 629,84, zdobywając 3088,42 pkt i zajmując 19 miejsce (na 96 gmin biorących udział w zawodach).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej rywalizacji. To jest nasz wspólny sukces!
Najlepszymi z najlepszych w poszczególnych kategoriach okazali się:
- Kobiety do 59 lat:
1 miejsce - Kamila Nowakowska (1270 km)
2 miejsce - Anna Widerska (1191 km)
3 miejsce - Longina Cholewińska (1013 km)
- Mężczyźni do 59 lat:
1 miejsce - Maciej Pachowicz (2653 km)
2 miejsce - Bartosz Matuszewski (2326 km)
3 miejsce - Leszek Jóźwiak (1516 km)
- Seniorki 60+:
1 miejsce - Ewa Feliksa Och (115 km)
2 miejsce - Teresa Tomaszewska (57 km)
3 miejsce - Anna Madeja (30 km)
- Seniorzy 60+:
1 miejsce - Stanisław Hałas (1730 km)
2 miejsce - Piotr Konik (516 km)
3 miejsce - Konrad Strykowski (433 km)
- Najlepszy zespół:
1 miejsce - Sołectwo Rakownia (5198 km)
2 miejsce - Sołectwo Łopuchowo (4441 km)
3 miejsce - KB Gepard Murowana Goślina (4244 km)
- Najlepszy zawodnik kategorii Open
- Maciej Pachowicz (2653 km)
- Najlepsza zawodniczka w kategorii Open
- Kamila Nowakowska (1270 km)
W związku z brakiem założonych grup dla klas w poszczególnych szkołach, nagroda za najlepszą klasę nie zostanie przyznana. Postanowiliśmy jednak wyróżnić szkołę, która pokonała najwięcej kilometrów w rywalizacji i jest nią:
- Szkoła Podstawowa w Białężynie (586 km)
Ponadto postanowiliśmy przekazać nagrody w kilku innych kategoriach:
- Najliczniejszy zespół:
1 miejsce - Sołectwo Rakownia (17 uczestników)
2 miejsce - Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy (16 uczestników)
3 miejsce - Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina (16 uczestników)
- Najdłuższa trasa przebyta jednorazowo
- Bartosz Dereń (408 km)
- Najstarszy zawodnik
- Krzysztof Stemplewski (72 lata)
- Najmłodszy zawodnik
- Ksawery Domagalski (9 lat)
- Najbardziej systematyczny zawodnik
- Sandra Stachowiak
- Łukasz Zaworski
Ponadto osoby, które przejechały w rywalizacji ponad 500 km (a nie otrzymały upominków, zgodnie z Regulaminem przyznawania upominków w akcji promocyjnej „Rowerowa Stolica Polski” w Murowanej Goślinie) zostaną nagrodzone koszulkami rowerowymi. Są to:
- Błażej Twaróg
- Joanna Zygmont
- Tadeusz Michalak
- Bożena Kmak
- Mariusz Widerski
- Kamila Jakubowska
- Dariusz Popławski
- Sandra Stachowiak
- Piotr Konik
- Katarzyna Niklaus
- Maria Mrówczyńska
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i poinformujemy mailowo o nagrodach, po których odbiór zapraszamy 27 lipca br. na XX Jarmark św. Jakuba ok. godz. 18.30.
Wakacyjne Warsztaty Artystyczne z Centrum Kultury i Sportu
Jak co roku w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” gościliśmy pełnych inwencji twórczej młodych artystów. Tegoroczne warsztaty przebiegały w trzech blokach: Pracownia Kreatywnych, Pracownia Majsterklepki i zajęcia sportowe.Św. Jakub na rockowo
Za nami dwudziesty, jubileuszowy Jarmark św. Jakuba. Tegorocznym motywem przewodnim był rock, który okazał się strzałem w dziesiątkę, a pod sceną połączył kilka pokoleń naszych mieszkańców oraz gości.
Jarmark św. Jakuba to jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców gminy Murowana Goślina, którzy chętnie korzystają z atrakcji: dzieci szalały na dmuchańcach i stoiskach z przygotowanymi dla nich zabawami, dorośli podziwiali i kupowali wyroby rękodzielników, spędzali czas w strefie food trucków, a także kibicowali siłaczom w zawodach o Puchar Wielkopolski Strongman pod patronatem burmistrz Justyny Radomskiej.
Tegoroczny jarmark miał swoje wydarzenia towarzyszące. Już od rana 27 lipca br. w budynku biblioteki odbywała się akcja poboru krwi i rejestracja do banku dawców szpiku kostnego prowadzona przez HDK PCK Gośliniacy i RCKiK w Poznaniu. W bramie Domu Rzemiosła odbywało się strzelanie zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie, a na placu Powstańców Wielkopolskich, tuż obok starcia siłaczy, w rozmaitych konkurencjach sportowych chętni walczyli o tytuł najbardziej wysportowanych goślinianek i goślinian. Z zainteresowaniem spotkała się także wystawa zdjęć ze wszystkich dotychczasowych jarmarków.
W godzinach popołudniowych przybywało ludzi na placu, szczególnie, gdy rozpoczęły się koncerty na jarmarkowej scenie. Jako pierwsza wystąpiła na niej Barbara Parzęczewska – laureatka II edycji The Voice Senior. Po jej recitalu nastąpiło uroczyste powitanie gości jarmarku przez burmistrz Justynę Radomską, dyrektora CKiS Sławomira Heinrychowskiego oraz proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła ks. Sławomira Jessę, którym na scenie towarzyszyli także Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Walczak oraz prowadząca jarmark Agnieszka Szymańska-Wojtera. Hejnał na scenie zabrzmiał dzięki muzykom Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie.
Na scenie głównej wręczyliśmy nagrody za pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Każdy jarmark ma swój motyw przewodni, a tym razem był to rock, który okazał się strzałem w dziesiątkę! Dowodem była liczna publiczność, która wraz z zespołami Sztywny Pal Azji oraz IRA śpiewała największe hity tychże grup. Co ciekawe, oprócz dorosłych widzów, którzy z sentymentem, a czasem nawet z łezką w oku wspominali swoją młodość i dźwięki znanych piosenek, również zgromadzona pod sceną młodzież świetnie znała utwory, a rock połączył we wspólnej zabawie kilka pokoleń. Bardzo Wam dziękujemy za obecność i świetną zabawę!
Organizatorem Jarmarku było Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.
Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Czesław Zaręba
Serdecznie dziękujemy sponsorom Jarmarku św. Jakuba: Aquanet, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach, Wielkopolska Manufaktura Wódek, IMA Polska, Galwano-Perfekt, Solaris Bus & Coach, Maximus Broker, Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe T. Kłos, OSK Przemysław Piechocki.
Festiwal Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie
Za nami XXI Letni Festiwal Muzyczny „Musica Sacra Musica Profana” im. prof. Stefana Stuligrosza, który odbył się 3 sierpnia br. w Długiej Goślinie. Był to jeden z piękniejszych koncertów w historii festiwalu, przybyło na niego ponad 600 osób! Cudowni artyści, niesamowita publiczność, pogoda i nuty zamiast gwiazd na niebie.
Tradycyjnie koncert składał się z dwóch części. W części Musica Sacra rozbrzmiała muzyka religijna - gospel w wykonaniu zespołu Rodzinne Uwielbienie. Pomysłodawcą tego niezwykłego projektu muzycznego jest małżeństwo Joanna i Jacek Konieczni. Koncert, który tak naprawdę był formą modlitwy, bardzo poruszył naszą publiczność.
W części Musica Profana wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Le Quattro Stagioni, którą dyrygował Tadeusz Żmijewski, soliści Justyna Dyla - sopran i niepowtarzalna osobowość sceniczna - Jacek Wójcicki. Podczas koncertu wybrzmiały utwory dobrze znane publiczności – od klasycznych, operowych i operetkowych, po rozrywkowe – zwłaszcza te z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Był to niezwykły koktajl muzyczny! Pan Jacek jest jednym z nielicznych artystów, który potrafi śpiewać i interpretować arię, kabaret czy balladę. Na scenie razem z Justyną Dylą cudownie się uzupełniali, a ich duety zachwycały i wzruszały. Do tego niesamowite popisy mistrzowskiej gry na skrzypcach Dominika Żmijewskiego dopełniały dzieła.
Podczas przerwy odbyła się kwesta na potrzeby bieżące kościoła. Zebrano 3802,90 zł, 5 euro i 10 funtów.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długiej Goślinie przygotowały „Lawendową kawiarenkę”, a dochód ze sprzedaży wypieków w kwocie 1531,66 zł, został również przekazany na potrzeby kościoła. Razem udało się zebrać 5 334,56 zł, 5 euro i 10 funtów.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemey darczyńcom: Pobiedzisko-Goślińskiemu Bankowi Spółdzielczemu, Związkowi Międzygminnemu „Puszcza Zielonka”, Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielone Wzgórza”, Firmie Kruszgeo, Cukierni Paweł Piętka.
Takie wydarzenie, które niesie ze sobą moc pozytywnych wrażeń, nie tylko muzycznych, to zasługa ludzi pełnych życzliwości, którym chce się coś robić dla innych. Serdeczne podziękowania składamy na ręce Magdaleny Matogi sołtysa sołectwa Długa Goślina i ks. Marcina Kwiatkowskiego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie za pomoc organizacyjną przy festiwalu. Pięknie dziękujemy także mieszkańcom - parafianom, którzy włączyli się do pomocy. Dziękujemy: strażakom OSP Długa Goślina, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Długiej Goślinie, Radosławowi Matodze, który godnie zastępował mamę i koordynował prace. Dziękujemy Darkowi Wojcieszakowi, który o godz. 5.00 rano wsparł kawą ekipy rozkładającej scenę. Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu ten festiwal ma swój niepowtarzalny klimat.
Dziękujemy wspaniałej festiwalowej publiczności, która pięknie oklaskiwała artystów i dała się porwać festiwalowej magii.
Podsumowując tegoroczne wydarzenie - było wszystko, czego można oczekiwać po dobrym koncercie: nietuzinkowi artyści, wspaniała publiczność i pogoda. Czyli zachwyt, wzruszenie, radość i energia!
Do zobaczenia za rok!
Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Czesław Zaręba
Murowana Goślina na trasie 800-kilometrowego biegu charytatywnego dla Kacperka
Dawid Czerwiński, biegacz, który zamierza przebiec 800-kilometrów ze Szczecina do Rzeszowa w ramach akcji charytatywnej, zakończył swoją wizytę w naszej gminie. Przybiegł do Murowanej Gośliny 6 sierpnia od strony Obornik, a 8 sierpnia pobiegł w kierunku Pobiedzisk.
Wsparcie jego projektu było możliwe dzięki pięknemu odzewowi lokalnych przedsiębiorców (Restauracja Pieprz i Wanilia gościła Dawida i jego syna, a Tomasz Papajewski zatroszczył się o opiekę fizjoterapeutyczną), a także gminnych jednostek: Straż Miejska eskortowała Dawida na trudniejszym odcinku drogi, a biegacze z Centrum Kultury i Sportu towarzyszyli na trasie przez naszą gminę.
Burmistrz Justyna Radomska zaprosiła Dawida, jego syna i wolontariuszkę Beatę Jankowiak na spotkanie do ratusza, staraliśmy się także wspierać ekipę w kontaktach z mediami, aby bieg mógł zyskać jeszcze większy rozgłos. Im głośniej będzie o biegu, tym większa świadomość wszystkich, a przede wszystkim polityków, na temat problemów, z jakimi zmagają się rodziny wychowujące dzieci z dystrofią mięśniową.
Zaglądajcie na profil "Bieg na 800 km dla Kacperka Czerwińskiego i społeczności DMD/ DMB" – każde udostępnienie i wsparcie to kamyczek do tego, aby wywalczyć refundację leczenia dla dzieci z tą chorobą!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przyjęcie Dawida w naszym mieście!
Link do zbiórki na leczenie Kacperka - syna Dawida: TUTAJ
Monika Paluszkiewicz
Spotkanie z Duchem Puszczy
W miniony weekend w Rakowni odbyło się spotkanie z Duchem Puszczy, który został wezwany przez zgromadzonych gromkim okrzykiem! Uczestnicy spotkania wysłuchali wielu legend związanych z Puszczą Zielonką.
Nasz niezwykły gość, na zakończenie swoich opowieści, sprawdził zdobytą przez dzieci wiedzę. Ci, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali tajemniczą mapę do ukrytego nieopodal skarbu.
Po odnalezieniu tajemniczego miejsca, wszyscy zabrali się do kopania. Mimo późnej pory zapału nie brakowało. Po odszukaniu skarbu mali poszukiwacze zostali pasowani przez Ducha na strażników puszczy i otrzymali mapy legend.
Dziękujemy mieszkańcom za liczny udział, Sołtys Rakowni za przygotowanie i udostępnienie miejsca na boisku, strażakom za czuwaniem nad ogniskiem i bezpieczeństwem uczestników spotkania, Związkowi Międzygminnemu "Puszcza Zielonka" za przekazanie materiałów oraz Murowana Goślina - Miasto i Gmina za gadżety dla uczestników.
Projekt dofinansowanych z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek.
Pasmo sukcesów Chóru Dziewczęcego Canzona
Koniec roku szkolnego dla dziewcząt śpiewających w Chórze Dziewczęcym Canzona był czasem bardzo intensywnych prób - przygotowań do udziału w aż trzech konkursach chóralnych.
15 czerwca br. dziewczęta wzięły udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”, który odbył się w Tykocinie. Zespół otrzymał tam złoty dyplom w kategorii chórów dziecięcych, a przy okazji wizyty podziwialiśmy niezwykle urokliwe zakątki Podlasia.
Kolejnym wyzwaniem w czerwcu był udział w prestiżowym międzynarodowym wydarzeniu - V edycji Musica Orbis Prague Festival w stolicy Czech. W ramach tego wydarzenia, poza konkursem, odbyły się warsztaty chóralne oraz uroczysta msza św. w Katedrze św. Wita na Hradczanach z udziałem wszystkich chórów. W konkursie udział wzięła 1 orkiestra i 17 chórów z: Tajwanu, RPA, Indonezji, Kanady, Macao, Filipin, Belgi, USA, Słowacji, Norwegi, Rumuni, Szwecji, Finlandii, Czech oraz Polski. Jury oceniło poziom konkursu, jako bardzo wysoki, gdzie szczególnie chóry z Azji i Afryki reprezentowały najwyższy poziom światowej chóralistyki. Canzona otrzymała bardzo dobrą ocenę, zdobywając srebrny dyplom w kategorii chórów dziecięcych.
Miłym akcentem na zakończenie Musica Orbis Prague Festival był wieczorny rejs statkiem po Wełtawie z udziałem wszystkich chórów. Była to wspaniała okazja do poznania innych kultur, porozmawiania w wielu językach i wspólnego śpiewania. Chórowi podczas tournée w Czechach towarzyszył pianista z Uniwersytetu Columbia w Chicago, dr Philip Seward.
Ostatnim konkursem w tym sezonie był I Ogólnopolski Festiwal Chóralny „O złotą kulę Atlasa” w Lubostroniu. Przesłuchania konkursowe odbyły się 6 lipca w pięknej i akustycznie znakomitej sali rotundowej Pałacu w Lubostroniu. Dziewczęta z Canzony zaprezentowały ciekawy i zróżnicowany repertuar pieśni polskich, co zostało ocenione bardzo wysoko przez jury, o czym świadczy zdobyty złoty dyplom, statuetka i nagroda finansowa w wysokości 2000 zł.
Adrianna Wtorkowska-Kubińska
Zdjęcia: chór Canzona
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Dożynkowe święto plonów 2024
Kolorowe wieńce dożynkowe, swojskie jedzenie, niezwykła kawiarenka KGW, tradycyjne stroje i śpiewy - to tylko niektóre atrakcje, jakie towarzyszyły dożynkom gminnych w Boduszewie.
W sobotę 31 sierpnia br. rolnicy z Gminy Murowana Goślina dziękowali za tegoroczny urodzaj i zebrane plony podczas Dożynek Gminnych w miejscowości Boduszewo. Zgodnie z tradycją dożynkową święto rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników. Mszę odprawił proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. Sławomir Jessa, w liturgii wziął udział także proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie ks. Marcin Kwiatkowski oraz ks. prof. Andrzej Bohdanowski.
Po mszy świętej Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” przeprowadził obrzęd dożynkowy. Po przecięciu powrozu ze zboża przez tancerzy z zespołu, burmistrz Justyna Radomska - gospodarz dożynek, polała wodą z dzbana pęk zbóż i kwiatów, jako znak oficjalnego otwarcia dożynek.
W trakcie obrzędu nastąpiło przekazanie i obtańczenie wieńca głównego, przygotowanego przez wieś Boduszewo, następnie delegacje sołectw: Białężyn, Boduszewo, Długa Goślina, Głębocko, Głęboczek, Kamińsko, Łopuchowo, Łopuchówko, Łoskoń Stary, Mściszewo, Nieszawa, Przebędowo, Raduszyn, Rakownia, Starczanowo, Trojanowo, Uchorowo, Wojnowo, Wojnówko, Zielonka, Złotoryjsko przekazały swoje misternie wykonane wieńce gospodarzowi dożynek burmistrz Justynie Radomskiej, Sołtysowi wsi Boduszewo Jackowi Łuckiemu oraz zastępcy burmistrza Marcinowi Bulińskiemu.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było wręczenie chleba dożynkowego przez starostów dożynek Ewelinę Gronowską i Artura Ochenduszko gospodarzom dożynek i tradycyjne podzielenie się nim z wszystkimi uczestnikami dożynek. Burmistrz Justyna Radomska w swoim przemówieniu podziękowała rolnikom za ich pracę i trud, a także życzyła pomyślności, wytrwałości, zdrowia, sprzyjającej pogody i obfitych plonów. W podziękowaniu za organizację dożynek wręczyła sołtysowi Jackowi Łuckiemu statuetkę. Następnie wszyscy sołtysi naszej gminy otrzymali upominki, tym razem były to polary z logiem gminy. Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego reprezentował Radny Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski, który przeczytał list gratulacyjny. List do rolników skierował również Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Bartłomiej Wróblewski, a odczytał go jego asystent. Na zakończenie głos zabrał Jacek Łucki, Sołtys Boduszewa. Po zakończonym obrzędzie i oficjalnych przemówieniach goście i delegacje udali się na poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich Starzyny-Rogierówko, ze wspaniałą szefową Moniką Paczkowską na czele.
W programie artystycznym jako pierwszy zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” pod kierunkiem Magdaleny Howorskiej, następnie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją Tomasza Kaczora oraz rodzima kapela podwórkowa Swoja Wiara.
Kolejnym wyczekiwanym punktem programu był występ gwiazdy wieczoru. Czadoman zaprezentował dobrze wszystkim znane swoje największe przeboje. Publiczność bawiła się znakomicie. Ostatnim punktem imprezy była zabawa z zespołem Pozoranci.
Przez cały czas trwania dożynek można było odwiedzić kawiarenkę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich Ale Babki z Boduszewa. Panie stworzyły niesamowity klimat kawiarenki, gdzie dominowały akcenty dożynkowe, stoliki pełne kwiatów i zbóż zachęcały, by na chwilę się zatrzymać i w pięknej scenerii skosztować przepysznych potraw i wypieków.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy komisja w składzie: Justyna Radomska, Agnieszka Kajdaniak, Patrycja Kałasz, Sławomir Malec, Agnieszka Szymańska-Wojtera nagrodziła sołectwa: Długa Goślina (I miejsce), Łopuchowo (II miejsce), Głęboczek (III miejsce).
Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, tym razem zorganizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Kajdaniak, Patrycja Kałasz, Dorota Przewoźna, Sławomir Malec, Agnieszka Szymańska-Wojtera nagrodziła: Sołectwo Boduszewo (I miejsce), państwa Słomińskich – Boduszewo 30 (II miejsce), państwa Jeżewskich – Boduszewo 3a (III miejsce).
Tegoroczne dożynki uświetniły również: wystawa płodów rolnych, stoiska handlowe i gastronomiczne, dmuchańce dla dzieci, wystawa sprzętu rolniczego.
Bardzo dziękujemy Jackowi Łuckiemu i Radzie Sołeckiej Boduszewo, OSP Boduszewo, KGW Ale Babki Boduszewo, mieszkańcom sołectwa Boduszewo zaangażowanym w organizację dożynek gminnych, zaprzyjaźnionemu sołectwu Starzyny-Rogierówko z gminy Rokietnica, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom.
Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina oraz pomocy darczyńców, którymi byli:
· Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach,
· Spółdzielnia Rolniczo Handlowa Rolnik,
· Maximus Broker,
· Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych Kruszgeo,
· York PL Bolechowo.
Organizatorzy dożynek: Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie oraz Sołectwo Boduszewo.
Tomasz Mizgier
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Festyn Żelaznej Podkowy 2024 za nami
Kilkudziesięciu wolontariuszy, 80 koni, ponad 100 zawodników, niemalże 150 przejazdów w 5 konkursach, prawie tysiąc odwiedzających – tak można by najzwięźlej podsumować tegoroczną edycję festynu Żelaznej Podkowy. Za tymi liczbami, a wraz z nimi poczuciem satysfakcji z rozmiarów imprezy, stoi wiele czynników. Przede wszystkim są to zawody jeździeckie, jednak o tyle niezwykłe, że staramy się je uczynić jak najbardziej atrakcyjnymi dla publiczności, aby przybliżyć ten fascynujący sport. Każdy konkurs odbywał się w innej formule, tak, by widzowie mieli okazję zapoznać się z niuansami rywalizacji w skokach przez przeszkody.
Parkur był bardzo ciekawy i widowiskowy, a jednocześnie na tyle przemyślany, że większość jeźdźców nie miała z nim zbyt dużych problemów. Po raz kolejny zorganizowaliśmy specjalny „mini konkurs” dla małych dzieci, gdzie prawie 30 par zmagało się z parkurem do 30 cm na preferencyjnych zasadach.
W drugim konkursie mieliśmy aż 45 przejazdów, ale już na normalnych zasadach, czyli liczyła się dokładność. Prawdziwa rywalizacja o miejsca zaczęła się od trzeciego konkursu, czyli Mini LL. Tu bezkonkurencyjna wśród 38 przejazdów okazała się reprezentantka naszej stajni Julia Komisarek na Cezarze. Dwie następne zawodniczki również były ze stajni gospodarzy imprezy: Anna Broda na Moczarce oraz Maja Modelska na Damborze. Warto wspomnieć, że Julia do dekoracji musiała wystąpić na zastępczym koniu – Bon Ballantine, ponieważ Cezar brał udział w pokazie ułańskim, który był zorganizowany przez 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich zaraz po konkursie. Cezar został dodatkowo wyróżniony statuetką ufundowaną przez Związek Hodowców Koni Wielkopolskich – Koło Powiatowe w Obornikach, jako najlepszy koń wielkopolski w konkursie!
W klasie LL (przeszkody o wysokości ponad 80 cm), w dwufazowym konkursie najlepszy okazał się Marcin Jakubiak i Animo z KJ Agro-Handel Śrem, drugie miejsce zajęła Wiktoria Dzienia na klaczy Happines z KJ Michałówka, a trzecie Monika Hojna-Jakubiak na ogierze Atos. Spośród naszych zawodniczek najlepiej w tym konkursie poradziła sobie i zajęła siódmą pozycję Ewa Rozmiarek na Bourbonie.
Ostatni konkurs rozgrywany był na wysokości 100 cm. Nazywany jest „zwykłym”, a wygrywa para, która najszybciej pokona parkur bez błędów. W konkursie tym, podobnie jak rok wcześniej, wygrała para ze Stajni Grzybowice: Oliwa Szymczyk i Amant MPM. Drugie miejsce zajęła zawodniczka Wiktoria Dzienia i Happines z KJ Michałówka. Zawodniczka, oprócz regularnej nagrody rzeczowej przewidzianej w konkursie, wygrała również bon o wartości 1500 zł na krycie wybranym koniem ze Stajni Grzybowice. Zaskoczona zawodniczka skwitowała wygrany bon słowami: „No to będzie źrebak”. Trzecie miejsce zgarnęła Aleksandra Związko na koniu Nota. Najlepsza z naszej drużyny była Wiktoria Napierała na 23-letnim Babilonie, z którym zajęła 6 miejsce.
Pula nagród wynosiła ponad 6000 zł w nagrodach rzeczowych oraz ponad 3000 zł w voucherach. Dzięki sponsorom nawet w tych „najniższych” konkursach praktycznie każdy otrzymał jakąś drobną nagrodę.
Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych i odpowiedzialnych za sukces tej imprezy, ale bardzo ważne słowa podziękowania należą się gospodarzom imprezy, Urszuli i Kazimierzowi Kosakowskim. Bardzo dziękujemy również za życzliwą obecność i uświetnienie ceremonii dekoracji Justynie Radomskiej Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Jarosławowi Dobrowolskiemu Radnemu Powiatu Poznańskiego. Dziękujemy za obecność, a przede wszystkim za wsparcie naszej inicjatywy!
Oprócz zawodów hippicznych, które stanowiły największą atrakcję imprezy, prężnie funkcjonowała strefa animacji z zawodami Hobby Horse, animatorami z Pracowni Uśmiechu, stoiskiem kreatywnym zorganizowanym przez Sports & Hobby Horsing, oprowadzankami zorganizowanymi przez instruktorów Szkoły Jazdy Konnej Stajnia Raduszyn.
Festyn Żelaznej Podkowy jest bardzo dużą imprezą, która ma szansę realizacji w takiej formule przede wszystkim dzięki zaangażowaniu całego sztabu ludzi, ale równie ważne jest wsparcie instytucjonalne oraz sponsorów. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować następującym osobom oraz instytucjom: Powiat Poznański, Gmina Murowana Goślina, Radny Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski, Sports & Hobby Horsing, IM Technika – Technika Profesjonalna, Sklep Jeździecki Bruge, Tocco Fizjoterapia Agnieszka Janik, Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek”, Związek Hodowców Koni Wielkopolskich – Powiatowe Koło w Obornikach, Stajnia Grzybowice – Paweł Mantaj, Studio Fotograficzne Kamil Grzebyta, Imaginarium Olga Stobiecka-Rozmiarek, Key To Be Free – escape room z Poznania.
Pragnę podziękować również wspaniałej grupie ponad 20 osób, bez wsparcia których ta impreza nie miałaby szansy zaistnieć i rozwinąć skrzydeł. To wsparcie czyni nas naprawdę wyjątkową imprezą! Wszyscy z Was pracowali dzielnie i mam nadzieję, że te wspólne działania przyniosły Wam tyle samo satysfakcji, co nam!
Osobne podziękowania kieruję do mieszkańców Sołectwa Raduszyn, za włączenie się w naszą imprezę z pysznymi słodkościami do konkursu ciast. W tym roku aż 5 jurorów w mieszanym damsko-męskim składzie: Joanna Nowak, Lena Lewandowska, Teresa Przymusińska, Felicjan Gajewski oraz Marcin Kowalski wybrali zwycięzców. Miejsca od 1-3 zajęły kolejno panie: Śliwińska, Cieślak, Grobelna.
Tegoroczna edycja imprezy była ogromnym sukcesem i przyciągnęła setki rodzin z Murowanej Gośliny oraz z całego Powiatu Poznańskiego. Mamy nadzieję, że o następnych edycjach będziemy mogli pisać podobnie.
Andrzej Kosakowski
Zdjęcia: Czesław Zaręba
EKO-festyn rodzinny już za nami
W sobotę 7 września br. na płycie Nowego Rynku odbył się Ekofestyn rodzinny. Organizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Murowana Goślina, ale sama idea takich ekologicznych festynów została zainicjowana przez Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość, które dołączyło, jako partner projektu. Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w zorganizowanych warsztatach i konkursach o tematyce ekologicznej. Atrakcją pikniku były liczne gry i quizy związane z ochroną środowiska. W trakcie wydarzenia podejmowana była tematyka z zakresu efektywności energetycznej, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki odpadami oraz ochrony powietrza, powierzchni ziemi, wód i bioróżnorodności, w tym m.in. tematy związane z zanieczyszczeniem wód i lasów, rozkładaniem się plastiku w przyrodzie, wpływu zanieczyszczenia środowiska na zmiany klimatu oraz co możemy zrobić, żeby nasza planeta była „czystsza”.
Pomimo wysokiej temperatury dopisała frekwencja. Liczymy, że przekazane podczas festynu, niezmiernie ważne treści, uświadomiły uczestnikom wpływ życia codziennego na środowisko i na nas samych. Mamy nadzieję, że przyczynią się do propagowania wiedzy o zmianach klimatu i konieczności ograniczenia naszego negatywnego oddziaływania na środowisko.
Wsparły nas następujące instytucje: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”, Terlan, Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, KGW Trojanowo, KGW Długa Goślina, KGW Wojnówko, Aquanet Retencja Sp. z o.o., Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Outodoor Expert, MójTransportOsobisty.pl, EKO-TOM, Nadleśnictwo Łopuchówko, Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
PRZEDSIĘWZIĘCIE pn. „EKO festyn rodzinny w Murowanej Goślinie”dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Hanna Prokopiak
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Gorąca Murowana 10
Prawie 400 zawodników dorosłych oraz 150 dzieci zmagało się 8 września br. z trasą Murowanej Dychy, imprezy biegowej tradycyjnie już organizowanej w Murowanej Goślinie pod koniec lata. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 i 10 km oraz 5 km marsz z kijkami. Dla najmłodszych biegaczy przygotowaliśmy różne dystanse, ale ze startem i metą – tak jak w wyścigu dorosłych – pod główną bramą startową na ul. Mściszewskiej. Mamy nadzieję, że ta lokalizacja pozwoliła im poczuć sportowe emocje, które zaowocują w przyszłości miłością do sportu i aktywności fizycznej.
Medale na mecie, a następnie nagrody dla najlepszych w poszczególnych kategoriach wręczali: burmistrz Justyna Radomska, sekretarz Kamil Pajewski, przewodnicząca Elżbieta Walczak oraz radni Katarzyna Woroch, Patrycja Kałasz i Przemysław Rogalski.
Najszybszymi biegaczami spośród mieszkańców naszej gminy w kategorii open byli (miejsca 1-3):
10 km mężczyźni: Dominik Andrzejewski, Wojciech Grabiński, Jarosław Chruścicki.
10 km kobiety: Barbara Nadolska-Bocheńska, Daria Mydlarz, Katarzyna Strzelczyk.
5 km mężczyźni: Michał Lewandowski, Maciej Krzysztoń, Kacper Pędziński.
5 km kobiety: Julia Ziemkowska, Joanna Nawrocka, Joanna Kaczmarczyk.
Kijki 5 km mężczyźni: Dawid Dąbrowski, Adam Pawłowski, Jacek Frąckowiak.
Kijki 5 km kobiety: Jolanta Nawrocka, Żaneta Rogalska, Danuta Kaszarek.
Gratulujemy! Linki do wszystkich wyników znajdziecie na profilu „Murowana 10” w mediach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że pierwszy raz organizacji tego wydarzenia biegowego w całości podjęło się Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Idealny moment na ostatnie szlify organizacyjne przed …. jubileuszową dziesiątą Murowaną Dychą w przyszłym roku! Do zobaczenia!
Serdecznie dziękujemy wolontariuszom, a także strażakom OSP za pomoc w organizacji imprezy.
Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Czesław Zaręba
Mistrzostwa Samorządów Powiatu Poznańskiego oraz Mistrzostwa Rad Sołeckich w Strzelectwie Sportowym
21 września br. na strzelnicy Bractwa Kurkowego przy ul. Brackiej w Murowanej Goślinie odbyły się Mistrzostwa Samorządów Gminnych, Miejsko-Wiejskich i Miejskich Powiatu Poznańskiego w Strzelectwie Sportowym.
W wydarzeniu wzięło udział 12 drużyn z różnych gmin powiatu.
Gminę Murowana Goślina reprezentowali:
Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina - Justyna Radomska
Przewodnicząca Rady Miejskiej - Elżbieta Walczak
Radna Rady Miejskiej - Patrycja Kałasz
Radny Rady Miejskiej - Radosław Matoga
Drużyna z Murowanej Gośliniy zajęła 4 miejsce, prezentując znakomitą precyzję i sportowego ducha walki.
Sukcesem okazało się być także 2 miejsce w stzrelaniu do okolicznosciowej tarczy, które przypdało w udziale Patrycji Kałasz. Gratulujemy!.
W dniu 22 września Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie zorganizowało Strzelanie o Tytuł Króla Żniwnego dla członków bractwa w Murowanej Goślinie.
Jednocześnie odbyły się XV Mistrzostwa Rad sołeckich Gminy Murowana Goślina i VIII Mistrzostwa Rad sołeckich Gminy Czerwonak w strzelectwie sportowym przy wsparciu finansowym Gminy Murowana Goślina i Gminy Czerwonak. W zawodach strzeleckich wzięło udział ok.120 osób, włącznie z Wiceburmistrzem Gminy Murowana Goślina p. Marcinem Bulińskim oraz Wójtem Gminy Czerwonak p. Marcinem Wojtkowiakiem.
Gmina Murowana Goślina reprezentowana była przez 14 sołectw, a Gmina Czerwonak przez 6 sołectw.
Gmina Murowana Goślina reprezentowana była przez sołectwa: z Rakowni, Kamińska, Boduszewa, Wojnowa, Łopuchowa, Raduszyna, Mściszewa, Długiej Gośliny, Kątów, Łopuchówka, Przebędowa, Uchorowa, Głębocka i Białężyna.
W konkurencji drużynowej w strzelaniu do tarczy punktowej sołectw Gminy Murowana Goślina,
I miejsce zajęło sołectwo z Uchorowa 90pkt.
II miejsce sołectwo z Głębocka 90pkt.
III miejsce sołectwo z Białężyna 89pkt.
IV miejsce sołectwo Rakownia 85pkt
V miejsce sołectwo Kamińsko 84 pkt
VI miejsce Boduszewo 84 pkt
VII miejsce sołectwo Wojnowo
VIII miejsce sołectwo Łopuchowo
IX miejsce sołectwo Raduszyn
X miejsce sołectwo Mściszewo
XI miejsce sołectwo Długa Goślina
XII miejsce sołectwo Kąty
XIII miejsce sołectwo Łopuchówko
XIV miejsce sołectwo Przebędowo
Wszystkim drużynom zostały wręczone dyplomy, a za I-VI miejsca również puchary. W konkurencji indywidualnej w strzelaniu do Tarczy malowanej, ufundowanej przez Sołectwo Owińska i Sołectwo Przebędowo, pierwsze miejsce zajęła przedstawicielka sołectwa Łopuchowo Nikola Wolniewicz, drugie miejsce przedstawiciel sołectwa Owińska Jan Wolniewicz, a trzecie miejsce przedstawiciel sołectwa Białężyn.
Uczestnicy mistrzostw brali również udział w strzelaniu do tarcz ogólnodostępnych ufundowanych przez Braci Kurkowych, z których dochód będzie przekazany dla powodzian w Nysie. Największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie do Kura zawieszonego na żerdzi do kulochwytu, które polegało na przestrzeleniu żerdzi, na której był zawieszony kur. Ostatecznie spadł on na ziemię po strzale oddanym przez Adama Matogę z Długiej Gośliny. Dla wszystkich uczestników serwowany był poczęstunek i napoje oraz pyszne placki upieczone przez panie z różnych sołectw.
Michał Wtorkowski
Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
w Murowanej Goślinie
1 miejsce w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku dla Centrum Kultury "Park Dzieje"
Centrum Kultury Park Dzieje - organizator widowisk "Orzeł i Krzyż" otrzymał 1. miejsce w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.Goślinianka wśród kandydatów w konkursie „Viva! Wielkopolski Senior – edycja 2024. Wielkopolska Otwarta na Osoby Starsze”
W piątek 11 października br. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się Gala podsumowująca wyniki Konkursu „Viva! Wielkopolski Senior – edycja 2024. Wielkopolska Otwarta na Osoby Starsze”, którego celem jest uhonorowanie i wyróżnienie ponadprzeciętnych postaw seniorów i promowanie prospołecznych inicjatyw i aktywności.Murowana Goślina na góralską nutę , hej…..
W niedzielę 7 października br. Centrum Kultury i Sportu w ramach cyklu „Koncertowa Jesień” zaprosiło fanów zespołu Baciary do auli szkoły podstawowej nr 1.„Ale to już było…”
Tak brzmiał tytuł i temat przewodni VIII Goślińskiej Biesiady, na którą zaprosiło Centrum Kultury i Sportu wraz z pomysłodawcami tego wydarzenia Zespołem Śpiewaczym PZERiI „Goślinianka” pod kierunkiem Alicji Duszczyk.„Ku pamięci”
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie i Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie 21 października br. zaprosili na niezwykły i poruszający koncert IN MEMORIAM Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w 40 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.Sołectwo Nieszawa z wyróżnieniem podczas gali „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi”.
27 października 2024 r. w Rydzynie odbyła się gala pn. „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi”, podczas której rozstrzygnięta została VIII edycja konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”. Gala zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.Cukierek albo psikus
Za nami niesamowita, halloweenowa zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie...Powstają kolejne strategie odnowy wsi
W tym roku w dwudniowych warsztatach, które odbyły się 25-26 października 2024 r. w sali sesyjnej przy ulicy Poznańskiej 16 w Murowanej Goślinie pod okiem moderatorów, przedstawiciele grup odnowy wsi wypracowali sołeckie strategie rozwoju dla Sołectw Głębocko, Kamińsko, Rakownia oraz Wojnowo.Być w chórze…- 43. urodziny Chóru Dziewczęcego Canzona
W niedzielę 27 października br. w auli SP nr 1 przy ul. Mściszewskiej odbył się koncert z okazji 43. urodzin Chóru Dziewczęcego Canzona.Bezpieczni pierwszoklasiści
W czwartek 7 listopada br.najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie spotkali się z policjantkami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz ze strażakiem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie, którzy w ramach akcji Starostwa Powiatowego w Poznaniu „Bezpieczny pierwszoklasista” przypomnieli o zasadach bezpiecznego zachowania na ulicy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.Oficjalne otwarcie placu zabaw w Nieszawie
11 listopada br. nastąpiło oficjalne otwarcie placu zabaw w Nieszawie uzupełnionego o nowe urządzenie zabawowe.Obchody Święta Niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada, uroczystości przeniosły się do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie o godzinie 10:00 odbyła się Msza Święta za Ojczyznę, w której uczestniczyła Orkiestra Dęta OSP, dodając uroczystości wyjątkowego charakteru.Wielokulturowa Murowana Goślina
Listopad – miesiąc pamięci i zadumy – stał się idealną okazją do powspominania dawnej Murowanej Gośliny, która łączyła różne kultury, narody i religie. Tu żyli, pracowali i rozwijali ten region Polacy, Niemcy i Żydzi.„Poetycka jesień”
W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.Patrycja Markowska w Murowanej Goślinie!
W sobotę 16 listopada br. w hali sportowo-widowiskowej w Murowanej Goślinie odbył się koncert Partycji Markowskiej, która przyciągnęła tłumy swoich fanów z naszej gminy i nie tylko.Nabór członków do Komitetu Rewitalizacji
Nabór członków do Komitetu Rewitalizacji Miasta i Gminy Murowana Goślina
Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina ogłasza nabór członków Komitetu Rewitalizacji, zgodnie z procedurą przyjętą uchwałą Nr VII/73/2024 Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie z dnia 19 listopada 2024 r. w sprawie zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta i Gminy Murowana Goślina.
Komitet Rewitalizacji Miasta i Gminy Murowana Goślina, zwany dalej Komitetem, wspiera działania Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina w obszarze rewitalizacji, stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy, a także sprawuje funkcje opiniodawczo–doradcze w sprawach związanych z opracowaniem i wdrażaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz oceną przebiegu procesu rewitalizacji w gminie Murowana Goślina. Obszar rewitalizacji wyznaczono uchwałą nr VII/74/2024 Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie z dnia 19 listopada 2024 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w gminie Murowana Goślina.
Komitet składa się z reprezentantów różnych środowisk. Uczestnictwo w jego pracach ma charakter społeczny. W drodze naboru wyłonionych zostanie:
- nie więcej niż 2 przedstawicieli organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych działających na terenie miasta i gminy Murowana Goślina, wskazanych przez organ uprawniony do reprezentowania danego podmiotu,
- nie więcej niż 2 przedstawicieli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta i gminy Murowana Goślina,
- nie więcej niż 4 zgłoszonych indywidualnie przedstawicieli mieszkańców na terenie miasta i gminy Murowana Goślina, posiadających poparcie przynajmniej 10 mieszkańców miasta i gminy Murowana Goślina.
Zgłoszenia kandydatów należy dokonać w terminie do dnia 15 grudnia 2024 roku poprzez wypełnienie i podpisanie „Deklaracji przystąpienia do Komitetu Rewitalizacji Miasta i Gminy Murowana Goślina” dostępnej na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina. Deklarację należy złożyć w formie papierowej – przesłać za pośrednictwem poczty na adres Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina, Plac Powstańców Wielkopolskich 9, 62-095 Murowana Goślina lub złożyć osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina, Plac Powstańców Wielkopolskich 9.
W przypadku pytań i wątpliwości, można kontaktować się Referatem Promocji: promocja@murowana-goslina.pl
Śląska Biesiada dla Seniorów za nami
Śląska Biesiada dla Seniorów to zabawa, którą zorganizowano 30 listopada w hali widowiskowo-sportowej w Murowanej Goślinie.Mur Off Rock 2024 – muzyczna uczta w Murowanej Goślinie!
Listopad już od wielu lat w naszej gminie kojarzy się z muzyką rockową. Tradycyjnie od kilkunastu lat Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie organizuje imprezę dla wszystkich fanów mocnego grania o nazwie Mur Off Rock. Tegoroczna siedemnasta edycja odbyła się 23 listopada w sali CKiS przy ul. Mściszewskiej 10.LGD KRAINA TRZECH RZEK Aktywizacja - Iwestycje- Rozwój
Rok 2024 jest wyjątkowy, ponieważ świętujemy 20-lecie Wielkopolski w Unii Europejskiej.Przez ostatnie dwie dekady nasz region zyskał nie tylko na atrakcyjności turystycznej, ale także na poprawie jakości życia mieszkańców. Projekty wspierane przez Unię Europejską przyczyniły się do rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. LGD zamyka ten okres z 39 nowymi firmami, 32 projektami na rozwój działalności gospodarczej i aż 65 nowymi miejscami pracy, nowymi świetlicami i miejscami rekreacji.
Zakończyło się turnee MotoMikołajów po gminie Murowana Goślina
W niedzielę zakończyła się VIII edycja MotoMikołajów - imprezy, która stała się już tradycją w gminie Murowana Goślina, podczas której motocykliści z naszej gminy wsiadają na swoje dwa kółka i sprawiają wielką radość dzieciom (i nie tylko) swoim przejazdem w świątecznych strojach.Mikołajkowy ekspres polarny
Jak co roku 6 grudnia br. zaprosiliśmy wszystkie dzieci w wieku od 1 do 105 lat na Koncert Mikołajkowy, który odbył się na płycie Nowego Rynku przy cudownie oświetlonej choince.Niech żyją święta!
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Murowanej Goślinie dał nam okazję do tego, by wspólnie spędzić czas, zrobić pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenografii, skosztować świątecznych smakołyków i kupić upominki.Śpiewajmy nie tylko kolędy i pastorałki
To tytuł naszego Gminnego Konkursu Wokalnego, którego organizatorem jest CKiS w Murowanej Goślinie. W trzeciej edycji naszego konkursu zmierzyło się 25 wokalistówKomunikaty
- 2024.12.11 - Zmiana rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i podmiejskiej na święta
- 2024.12.11 - Godziny pracy Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina w przerwie świątecznej
- 2024.12.23 - Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zawyją syreny
- 2024.12.17 - Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym - dz. 109/1 w Białężynie
- 2024.12.17 - PSZOK nieczynny 24 i 31 grudnia 2024 r.
- Kliknij, aby zobaczyć wszystkie komunikaty
Polecane wydarzenia z kalendarza
- na plakacie widoczna grafika z dwoma telefonami komórkowymi, na których wyświetla się ekran startowy aplikacji oraz przykładowe ogłoszenia. Oprócz tego treść: Pobierz aplikację mMieszkaniec , bądź na bieżąco . Bezpłatna aplikacja mobilna mMieszkaniec to nowe narzędzie informacyjne. Zawiera m in. moduł Ogłoszenia- informacje o najważniejszych wydarzeniach w gminie, oraz gminne alerty i powiadomienia
- wyprawka maluszka, bocian niosący dziecko w zawiniątku, napis - burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina zaprasza po odbiór wyprawkin maluszka dla każdego nowego mieszkańca naszej gminy (noworodka), wniosek do pobrania na www.murowana-goslina.pl
- nowa funkcja w aplikacji mmieszkaniec - kiedy odpady
- Zaproszenie do pobrania aplikacji mTurysta
- Zastrzeż PESEL, na grafice ekran telefonu komórkowego
- logo programu Czyste Powietrze
- Z biblioteką odkrywamy świat
- www.murowana-goslina.pl Twój podatek, Twoje korzyści! Mieszkasz w Gminie Murowana Goślina: chcesz mieć wpływ na jej rozwój i na inwestycje? Twój podatek nadal trafia do innych samorządów? Poinformuj Urząd Skarbowy o aktualnym miejscu zamieszkania, składając formularz ZAP-3
- Banner informujący o przełożonym koncercie zespołu Una Canto z towarzyszeniem zespołu Luźny Band pt. „A wszystko to, bo Ciebie kocham”.
- Brown Wood texture Attention Facebook Post
- godło orła Powstania Wielkopolskiego
- Banner informujący o wydarzeniu Koncert Noworoczny „Z operetką w Nowy Rok”. Banner utrzymany w eleganckim stylu dzięki połączeniu kontrastujących ciemno-grantowych i złotych barw. W centrum banneru znajduje się tytuł wydarzenia, a na obrzeżach złote czteroramienne gwiazdy Treści banneru: Koncert Noworoczny „Z operetką w Nowy Rok” 1 stycznia 2025 r. Aula SP nr 1 w Murowanej Goślinie, ul. Mściszewska 10.
- tekst Maraton tańca
- Banner informujący o wydarzeniu - „Kolędujmy Małemu…” utrzymany w subtelnej świątecznej stylistyce. Występują na nim kolory: zielone - tło, złote – instrumenty: trąbka, saksofon i flet, czerwone – gałązka jarzębiny oraz białe - zapis nutowy kolęd. Treść banneru: Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie serdecznie zapraszają na wspólne śpiewanie kolęd „Kolędujmy Małemu…” z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP pod batutą Tomasza Kaczora
- logotyp Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie oraz grafika kolorowej ozdoby świątecznej
Kalendarium
Miesięczny wykaz wydarzeń
- 2024-12-27 Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
- 2024-12-27 Żywa Ścieżka Historyczna
- 2025-01-01 Plakat informujący o wydarzeniu Koncert Noworoczny. W centrum plakatu znajdują się zdjęcia z sylwetkami występujących solistów oraz kwartetu. Treści plakatu: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina serdecznie zaprasza na Koncert Noworoczny
- 2025-01-06 "Kolędujmy Małemu..." - wspólne śpiewanie kolęd
- 2025-01-12 Maraton Tańca
- 2025-01-26 33 Finał WOŚP
- 2025-02-11 Komisja Gospodarcza
- 2025-02-12 Komisja Oświatowo-Społeczna