Ścieżka nawigacyjna
Menu
Treść strony
Ścieżki edukacyjne
Ścieżka przyrodnicza wytyczona została wokół Jeziora Zielonka położonego w dużej enklawie śródleśnej na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Jej głównym celem jest zapoznanie uczestników z występującymi tu zbiorowiskami roślinnymi i przybliżenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym, a także uświadomienie konieczności poszanowania otaczającej nas przyrody w obcowaniu na co dzień.
Ścieżka przyrodnicza „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka”
Ścieżka przyrodnicza wytyczona została wokół Jeziora Zielonka położonego w dużej enklawie śródleśnej na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Jej głównym celem jest zapoznanie uczestników z występującymi tu zbiorowiskami roślinnymi i przybliżenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym, a także uświadomienie konieczności poszanowania otaczającej nas przyrody w obcowaniu na co dzień.
Na trasie ścieżki - oznaczonej na mapie zieloną linią, wyznaczonych zostało 8 przystanków edukacyjnych:
- przystanek I - sukcesja wtórna,
- przystanek II - żwirowisko,
- przystanek III - zadrzewienia,
- przystanek IV - dolina Trojanki,
- przystanek V - ols,
- przystanek VI - fazy wzrostu drzewostanu,
- przystanek VII - warstwowa budowa lasu,
- przystanek VIII - ekosystem jeziora.
Przygotowany został również przewodnik, który zawiera opisy poszczególnych przystanków i opracowane do nich karty pracy dla dwóch grup wiekowych: klas IV – VI szkoły podstawowej i dla uczniów gimnazjum. Zadania w kartach pracy przeznaczone dla poziomu ponad podstawowego zostały oznakowane, pozostałe zadania są dla obu grup wiekowych. Długość całej trasy wynosi 3 km, czas przejścia około 2 godzin. Przy wypełnianiu kart pracy czas może wydłużyć się do ponad 5 godzin.
Na zajęcia w terenie uczniowie powinni zabrać ze sobą:
- atlas roślin i zwierząt,
- lornetkę
- kartki do rysowania, długopis i kredki,
- łopatkę, sitko i miarę,
- słoiczki do poboru próbek wody.
Trasę ścieżki można podzielić na etapy :
- od przystanku początkowego do drogi Pławno - Zielonka i powrót tą drogą do Zielonki (skręcamy na drodze w prawo w kierunku północno -wschodnim), trasa powrotna oznaczona została na mapce przerywaną linią zieloną ze strzałkami kierunkowymi.
- z przystanku początkowego wracamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w kierunku zabudowań Zielonki – na wschód, do wyznaczonego na trasie ostatniego przystanku (VIII) – ekosystem jeziora.
Wszystkie warianty przejścia ścieżki edukacyjnej można połączyć dodatkowo ze zwiedzaniem znajdujących się w Zielonce, przy trasie ścieżki Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i stacji meteorologicznej Arboretum. Należy jednak wcześniej uzgodnić zasady i termin zwiedzania z pracownikami Arboretum.
Kontakt telefoniczny pod numerem +48 664 70 32 74
Początek ścieżki znajduje się na parkingu zlokalizowanym na wzniesieniu, po prawej stronie za skrzyżowaniem dróg: Murowana Goślina – Zielonka (asfaltowa) i Zielonka – Kamińsko (gruntowa). Z tego miejsca roztacza się widok na całą enklawę śródleśną wsi Zielonka. Obszar ten jest pofalowany, urozmaicony niewielkimi wzniesieniami i dolinkami, dookoła otoczony lasami. Najwyższe wzniesienie w tej okolicy ma wysokość 101,4 m n.p.m., a najniżej położone miejsce – 76 m n.p.m. .
Trasa w terenie oznakowana jest zielonymi strzałkami kierunkowymi na białym tle, a przystanki oznaczone są słupkami z napisaną nazwą i numerem oraz symbolem ścieżki – żabą.
Edukacja ekologiczna i przyrodnicza skierowana głównie do uczniów szkół jest tym czynnikiem, który w przyszłości niewątpliwie wpłynie na zmianę świadomości szerszych grup społeczeństwa, a tym samym na eliminowanie procesów niszczenia otaczającego nas środowiska naturalnego.
Na terenie Puszczy Zielonka i okolic znajdują się jeszcze trzy inne ścieżki dydaktyczne. Są to:
- Ścieżka przyrodniczo leśna „Dziewicza Góra”,
- Ścieżka dydaktyczno – rowerowa „Walory przyrodnicze okolic Kiszkowa”,
- Ścieżka edukacyjna we Wronczynie imienia Maksymiliana Jackowskiego – Pierwszego Patrona Kółek Rolniczych,
Wszystkie ścieżki zostały także opisane w Przewodniku „Puszcza Zielonka i okolice”. Do przewodnika dołączone są karty pracy dla nauczycieli i uczniów. Przewodnik został nagrodzony wyróżnieniem Wojewody Wielkopolskiego w XVIII Konkursie Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej na targach Tour Salon 2009.
Eko Skarby - szlak edukacyjny
Zapraszamy na trasę szlaku edukacyjnego - Eko Skarby, prowadzącego przez urokliwe tereny Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz okolic Murowanej Gośliny.
Na stronie: https://www.goslinski-szlak.pl/ znajduje się mapa szlaku oraz opis odwiedzanych miejsc wraz z ich lokalizacją. Całość dopełniają fotografie, ukazujące piękno tych okolic.
Przystanki na szlaku:
-
-
Arboretum Leśne w Zielonce
-
Martwe Drewno w Lesie
-
Las Tuj
-
Drzewostan Dębowy
-
Rezerwat Jezioro Czarne
-
Rezerwat Jezioro Pławno
-
Jezioro Kamińskie
-
Jezioro Miejskie (Okoniec)
-
Rododendrony
-
Bobry z Zielonce
-
Źródło Trojanki
-
Karpniki
-
Spała Żywiczarska
-
Komunikaty
- 2024.11.20 - Obowiązek zgłoszenia drobiu - PIW
- 2024.11.18 - Uwaga! Polowanie!
- 2024.11.18 - Możliwość przyznania patronatów w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej
- 2024.11.15 - Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia w drodze przetargu - dz. nr 4/1, Wojnowo
- 2024.11.15 - Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia - dz. nr 13, Głębocko
- Kliknij, aby zobaczyć wszystkie komunikaty
Polecane wydarzenia z kalendarza
- na plakacie widoczna grafika z dwoma telefonami komórkowymi, na których wyświetla się ekran startowy aplikacji oraz przykładowe ogłoszenia. Oprócz tego treść: Pobierz aplikację mMieszkaniec , bądź na bieżąco . Bezpłatna aplikacja mobilna mMieszkaniec to nowe narzędzie informacyjne. Zawiera m in. moduł Ogłoszenia- informacje o najważniejszych wydarzeniach w gminie, oraz gminne alerty i powiadomienia
- wyprawka maluszka, bocian niosący dziecko w zawiniątku, napis - burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina zaprasza po odbiór wyprawkin maluszka dla każdego nowego mieszkańca naszej gminy (noworodka), wniosek do pobrania na www.murowana-goslina.pl
- nowa funkcja w aplikacji mmieszkaniec - kiedy odpady
- Zaproszenie do pobrania aplikacji mTurysta
- Zastrzeż PESEL, na grafice ekran telefonu komórkowego
- logo programu Czyste Powietrze
- Z biblioteką odkrywamy świat
- Tekst: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina zaprasza na Śląską Biesiadę dla seniorów,
- Banner informujący o imprezie XVII MUR OFF ROCK, wykonany w ciemnej rockowej estetyce, na czarnym tle wyróżnia się jasnoszary motyw muru oraz kontrastujące czerwone i białe napisy informujące o terminie i miejscu wydarzenia. Na dole plakatu znajdują się loga występujących zespołów.
- Tekst Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy w Murowanej Goślinie
- www.murowana-goslina.pl Twój podatek, Twoje korzyści! Mieszkasz w Gminie Murowana Goślina: chcesz mieć wpływ na jej rozwój i na inwestycje? Twój podatek nadal trafia do innych samorządów? Poinformuj Urząd Skarbowy o aktualnym miejscu zamieszkania, składając formularz ZAP-3
- Banner informujący o przełożonym koncercie zespołu Una Canto z towarzyszeniem zespołu Luźny Band pt. „A wszystko to, bo Ciebie kocham”.
- Baner informujący o koncercie z okazji św. Cecylii. Na banerze znajduje się kobieca postać z lutnią w ręku, a wokoło niej anioły. Treść banneru: KONCERT Z OKAZJI ŚW. CECYLII po mszy koncert w wykonaniu: • Żeńskiego Chóru Canzona Dyrygent Elżbieta Wtorkowska • Chóru Mieszanego Vocantes Dyrygent Leszek Bajon 25 listopada 2024 r. (poniedziałek) Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie
- na zdjęciu animowany pociąg ze skrzatami na dachu i tekst Mikołajkowy spektakl Ekspres polarny, 6 grudnia 2024 r. - godz. 18.00 Płyta Nowego Rynku os. Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie
Kalendarium
Miesięczny wykaz wydarzeń
- 2024-11-23 XVII Mur OFF ROCK
- 2024-11-24 A wszystko to, bo Ciebie kocham - koncert Una Canto
- 2024-11-24 Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni ludowych - Puste noce
- 2024-11-25 Koncert z okazji św. Cecylii
- 2024-11-26 Komisja Oświatowo-Społeczna i Gospodarcza
- 2024-11-30 Śląska Biesiada dla Seniorów
- 2024-12-03 Komisja Gospodarcza
- 2024-12-04 Komisja Oświatowo-Społeczna